Športovanie k letu patria a priaznivé počasie dokáže k aktivitám priviesť oveľa väčšie percento ľudí, než keď je jeseň alebo zima. Leto ale nie je len o príjemných podmienkach, aj keď sa naša krajina nachádza v miernom pásme. Tropické teploty počas júna, júla a augusta kladú na ľudské telo oveľa vyššie nároky, ktoré rapídne rastú so zvýšenou záťažou, potením a svalovú námahou. Viete, ako podľa toho upraviť stravu? Viete aké vitamíny, minerály a ďalšie doplnky stravy telo potrebuje dopĺňať vo väčšom množstve než pri "bežnom" režimu? Ak sa vám nedarí zvýšiť výkon, trpíte na úrazy a trvá vám zotaviť sa po námahe, pravdepodobne je úprava výživy a suplementácia kľúčom k úspechu!

Rôzne posmešky v štýle "športom k trvalej invalidite" od ľudí, ktorí nemajú k pohybu a aktívnemu životnému štýlu vzťah, znie hrozne. Môžeme si o nich myslieť čokoľvek, ale malé posolstvo sa v tomto príslovie dá nájsť, úprimne. Veľa nadšených športovcov a aktívnych ľudí môže nevedome robiť chyby neblahé pre celkový fyzický výkon z dlhodobého hľadiska. A počas leta, z dôvodu ľahké straty mnohých minerálov a ďalších látok formou nadmerného potenia, keď do vás na cykloceste alebo bežeckom oválu páli slnko, je dobré sa zamerať na správnu výživu pri športe, rovnako ako na pitný režim. Už samotný šport, nehľadiac na letné potenie, zrýchľuje metabolické procesy v tele. To platí u vás aj u všetkých ostatných športovcov. Čo tým chceme povedať? Poďme to vziať pekne poporiadku ...

Až na prvom mieste vitamíny, minerály, stopové prvky ... a hlavne pitný režim!

Doplnky stravy sú neoddeliteľnou súčasťou kvalitného športového výkonu a keby sme si predstavili ich pyramídu, bude jej základ, podstavu, na ktorej všetko stojí, tvoriť skupina vitamínov a minerálov, ktoré sú kľúčové pre zásobovanie svalov a tkanív. Pri náročných letných aktivitách by ste nikdy nemali zabúdať na suplementáciu vitamínu C, E, D3, K2 a tiež na vitamíny skupiny B, zaisťujúce metabolizmus sacharidov, proteínov a fungovanie látkovej výmeny.
Potom sú tu minerály - veľkej časti z nich sa telo dokáže tak trochu nechtiac zbaviť nadmerným potením. Klasický letné problém každého športovca. Venujte minerálom zvýšenú pozornosť, predovšetkým horčíka (ideálne sú formy citrát, fumarát). Ide o jeden z najdôležitejších prvkov v tele, nevyhnutný pre správnu kontrakciu svalov. Jeho nedostatok pocítite nielen vo forme kŕčov, ale aj vo zvýšenej únave. Práve horčík - magnézium je jedným z tých minerálov, ktoré sa pri športe vyplavujú doslova bleskovo z tela von. Podobne končia aj zinok, minerál, čo sa vstrebáva vo forme organických solí - nie sme ho schopní vstrebať vo forme oxidu alebo iné anorganické soli. Citrátovom forma zaručí kvalitný vstrebanie do organizmu. Zinok prispieva k normálnemu metabolizmu kyselín, zásad, sacharidov, makroživín a je priaznivý pre normálnu syntézu bielkovín.
Nielen správnu distribúciu všetkých vitamínov a minerálov po tele zaistí správny pitný režim, pre letné športovanie úplne neodmysliteľná záležitosť, pretože už len samotná hydratácia naštartuje vašu výkonnosť, podporí látkovú výmenu a vaše obličky i ostatné orgány vám poďakujú. V lete všeobecne pite aspoň 2,5 litra tekutín denne, ideálne nápoje s teplotou okolo 16 ° C než nápoje ľadové, ktoré môžu organizmu spôsobiť teplotný šok a žalúdočné kŕče (rovnako ako nápoje presladené). Pitný režim a vyrovnanie minerálnej rovnováhy organizmu môžete docieliť aj pitím iontových nápojov. Ale všetko s mierou.

Čo pri letnom športovaní jesť? Čo pred a čo potom?

Samotná strava pri športovaní je jedno obrovské tému, ktoré nafukuje aj popularita výživových poradcov a trénerov, kde každý chce mať svoju pravdu. Začínajúci športovci sú mnohokrát úplne zúfalí, že od troch rôznych zdrojov dostanú mnohokrát aj tri rôzne odporúčania. Platia však základné pravidlá, na ktorých sa zhoduje každý - rozhodne by ste nemali skúšať podávať veľké výkony nalačno a naopak s plným bruchom. Pred športovou záťažou si naplánujte iba ľahší variant raňajky či desiaty, ako je jogurtový nápoj alebo koktail s ovocím, mliečnou krupicu či ryžu, zeleninu, ovocie. Po fyzickej aktivite si opäť doprajte niečo ľahšieho a plnohodnotné jedlo s poriadnou zásobu bielkovín a menšieho množstva zdravých tukov pripravte až po hodine pokoji. Kde nájsť dobré bielkoviny - proteíny? Samozrejme môžete proteín aj suplementovať, ale taká vajíčka, kvalitné mäso, grécke jogurty, arašidy, fazuľa alebo quinoa sú výborné a čisto prírodné zdroje proteínu.

Ako sa stravujú pretekári a profesionálni športovci? Niečo pre inšpiráciu: "Cyklisti-pretekári raňajkujú okolo ôsmej hodiny a ich stravu tvorí predovšetkým obilné vločky s mliekom či jogurtom, ovocím a džemom alebo medom. Ranná jedálniček ďalej tvorí celozrnné pečivo s maslom a marmeládou, medom alebo čokoládovou nátierkou, a alebo so šunkou a syrom. Pijú čaj, kávu a džús. Pred jedenástou hodinou nasleduje ľahký obed, ktorý obsahuje väčšinou cestoviny, najčastejšie s paradajkovou omáčkou, alebo ryžu pripravenú na sladko. Večeru tvorí znovu cestoviny v rôznej úprave, ryža, chudé mäso, väčšinou hydinové, zeleninový šalát s olivovým olejom, ovocie a častokrát aj sladký tvarohový dezert s ovocím." Hovorí jeden z reprezentačných trénerov.

Športová výživa ako neoddeliteľná súčasť snahy o dobrý výkon

Telo, na ktoré kladiete vysoké nároky zároveň vo vysokých teplotách, potrebuje aj veľa ďalších živín nielen pre samotný výkon, ale tiež pre regeneráciu. Ak začínate, môže nastať problém sa v tom všetkom trochu vyznať. Čo kedy brať, v akej forme a za akým cieľom. Poďme to vziať podľa troch fáz, z ktorých sa celý športový výkon alebo tréning skladá - PRED, PRI a PO aktivite.
Než za športom vyrazíte, uistite sa v jednom - čím intenzívnejšia výkon vás čaká, tým bohatšia na sacharidy by strava mala byť. Rovnako tak na minerály pretože, ako už sme si povedali - vyplavujú sa pri nadmernom potení. Voľbou môže byť aj kvalitný multivitamín a multiminerál. K pred tréningovým doplnkom potom patrí srvátkový proteín. Srvátka totiž dokáže ponúknuť skvelé spektrum aminokyselín, vysokú biologickú hodnotu a dobrý kompromis medzi cenou, kvalitou a zároveň mimoriadne jednoduchú prípravou.
Čo užívať priamo pri výkone? Čím intenzívnejšie maká, tým viac musíte prijímať energie! Športovci často užívajú gély, jednoduché sacharidy, ktoré je organizmu vhodné dopriavať každých 20 alebo 30 minút. Skvelý je aj kofeín. Jeho schopnosť znížiť vnímanú námahu a pomôcť oddialiť únavu môže dlhší tréningy aj pretekárske výkony urobiť znesiteľnejším. Na podobné priečke účinnosti je potom beta alanín, obľúbený doplnok hlavne u vytrvalostných športovcov, ktorí potrebujú maximálne oddialiť únavu.
Tak a teraz, konečne máte po výkone - čo užívať za doplnky teraz? Siahnite znovu po mineráloch, zaraďte vetvené aminokyseliny BCAA, L-glutamín a L-arginín. Vďaka nim naštartujete fungujúce regeneráciu organizmu a rýchlejšie sa pripravíte na ďalšie výkony. A aj keď vám pripadá, že ste si pri výkone siahli na dno svojich kapacít, zbytočne to nepreháňajte s dávkami jednotlivých suplementov, skrátka dodržujte odporúčané dávkovanie, pretože nie vždy platí, čím viac tým lepšie. Přestimulování organizmu by napríklad mohlo negatívne ovplyvniť váš spánok, ktorý je pre správnu regeneráciu taktiež kľúčový.