Pozitívne účinky na zdravie sú u mnohých rastlinných doplnkov stravy nespochybniteľné. Veď aj veľa liekov na predpis vychádza z látok, ktoré sú obsiahnuté v rôznych druhoch rastlín. Jeden príklad za všetky - z paliny čiže artemisinu sa vyrába silné antivirotikum zvanej artesunát, považovanej za jeden z vôbec najsilnejších liekov u ťažkých foriem malárie. Každá liečivá rastlina má svoje špecifické účinky vzhľadom na množstvo obsahu rôznych látok. Aké rastliny sú považované za tie najúčinnejšie? Najkomplexnejšie? Skrátka existujú supermani medzi rastlinami s mimoriadne širokým spektrom účinkov, ktoré vám nesmie chýbať?

Po stáročia sa kultúry po celom svete spoliehali na tradičné bylinnú medicínu, aby uspokojili svoje zdravotné potreby. Za tú dobu, bez potreby modernej vedy k bližšiemu skúmaniu všetkých látok, odhalili pôvodné liečitelia oných kultúr, ale aj samotní naši predkovia v rodnej krajine veľa mimoriadnych darov prírody. Poďme sa teda ako prvý vrhnúť na domáce pôdu, do českých lesov, lúk a záhrad, aké poklady u nás rastú, a z ktorých sú extrakty mimoriadne účinné.

Domáce poklady ľudového liečiteľstva

Keby naši prarodičia mali zostaviť top 3 účinných domácich rastlín pre rôzne zdravotné ťažkosti alebo len pre posilnenie organizmu, určite by spomenuli liečiteľskú legendu - žihľava dvojdomá, ktorá podporuje normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému, normálnu činnosť obličiek potrebnú nielen pre správny detox, normálny stav našich vlasov, nechtov, kostí a kĺbov ale aj celkové osvieženie tela. Z žihľavy možno okrem extraktu ľahko vyrobiť aj tinktúru alebo sirup a výrobcami prírodných mydiel jej často používajú aj ako prírodné farbivo. Využitie žihľavy je teda tak široké, že si bezpochyby zaslúžia byť na tomto zozname. Ďalšia je cesnak - oddávna symbol ochrany. Cesnak je vôbec jeden z najsilnejších prírodných doplnkov pre prirodzenú ochranu organizmu a ťažko mu konkurujú aj niektoré produkty čínskej medicíny. Pretože cesnak niekomu zrovna nemusí chutiť a voňať, je doplnok stravy ideálnou formou na užívanie. Jedna z najdôležitejších látok v cesnaku sa nazýva alicín. Je preslávená svojimi antimikrobiálnymi účinkami. Hodí sa zmieniť aj látky, ako sú polysacharidy, flavonoidy, saponíny, lektíny, vitamíny A, B, C alebo stopové prvky, ako je vápnik, selén či jód. Skrátka mimoriadne komplexné rastlina. A do tretice - Ľubovník bodkovaný. Ľubovník obsahuje množstvo látok, ktoré majú preukázateľný priaznivý biologický účinok - flavonoidy, hypericín, triesloviny, procyanidy, xanthony, esenciálne oleje čiže silice či fenolové zlúčeniny. Jej najznámejšie účinky sú tie na psychiku a duševné zdravie, ľubovník však exceluje aj v podpore normálneho trávenia a normálnu funkciu obličiek alebo močových ciest.

Za hranice a nielen za čínskou tradičnou medicínou

S prírodnou liečbou je najčastejšie spájaná Čína, čerpajúca z tisícročných skúseností. Možno ste si mysleli, že aj Echinaea pochádza z tejto ázijskej krajiny, ale omyl! Echinacea čiže echinacea je kvitnúca rastlina pôvodom zo Severnej Ameriky, z indiánskej medicíny. Rozhodne si zaslúži spomenúť ako prvý, pretože nielen my máme túto rastlinu v mimoriadnej obľube kvôli jej schopnostiam na imunitný systém a prirodzenú obranyschopnosť. To zďaleka nie je všetko, echinacea prispieva aj k normálnej funkcii horných dýchacích ciest, rovnako ako k normálnej funkcii dolných močových ciest. Pokiaľ jej niekto môže konkurovať, je to ženšen. Existuje niekoľko odrôd, ale dva najobľúbenejšie sú ázijské a americké druhy - Panax ginseng čiže ženšen pravý a Panax quinquefolius. V ženšenu sa skrýva celý rad účinných látok. Tými najpodstatnejšími sú antioxidanty, polysacharidy, peptidy a saponíny. Z koreňa ženšenu bol potom izolovaný napríklad polysacharid ginsan, u ktorého bol preukázaný posilňujúci vplyv na imunitný systém. Ženšen tiež patrí medzi adaptogény, je blahodarný pre kognitívne a duševnú výkonnosť, normálnu hladinu cukru v krvi a prispieva prirodzenej obranyschopnosti. Vytvoriť zo zahraničných rastlinných produktov top 3 je skoro nemožné, ale dobre, pokúsime sa o to rovnako ako u kapitoly s domácimi rastlinami. Tým pádom na tretie miesto radíme Ginkgo biloba. Ginkgo, pôvodom z Číny, sa v tradičnej čínskej medicíne používa už tisíce rokov a dnes zostáva najpredávanejším bylinným doplnkom. Obsahuje rad silných antioxidantov, podporuje mikrocirkuláciu krvného systému, podporuje kognitívne funkcie, prispieva k lepšiemu prekrveniu mozgu, a preto skvele podporí pamäť i sústredenie. Ginkgo sa radí aj na prvé priečky v detoxikačných programoch.

Ako vybrať rastlinný doplnok stravy a ako sa v nich vôbec vyznať?

Možno stojíte pred dilemu, aký doplnok si teda vybrať. Ideálne je zistiť, ktorá účinná látka najlepšie uspokojí vaše potreby a ísť po zložení doplnku. Na našom e-shope vždy uvádzame, aké zdravotné benefity daný produkt prináša a samozrejme, aký má obsah spomínané látky. Používame najčastejšie kapsule, pretože majú veľkú výhodu oproti tvrdým tabletám - v prípade tabliet sa v procese výroby stráca množstvo živín, ale tiež nie sú toľko ničené žalúdočnými kyselinami, takže môžu lepšie účinkovať a vstrebávať sa.