Prečo vás často trápia bolestivé vredy v ústach? A ste si istí, že to, čo vás bolí, páli a bráni vám vychutnať si aj vaše obľúbené jedlo, sú určite afty? V tomto článku sa bližšie pozrieme na ústnu dutinu a zistíme, čo sa v nej skutočne deje a prečo. Zároveň sme pre vás pripravili niekoľko osvedčených riešení na odstránenie týchto nevzhľadných bielych alebo žltkastých pľuzgierov.

Čo sú afty a s čím sa môžu zamieňať

Opísať afty je pomerne jednoduché. Pripomínajú vriedky, sú červenočerveno ohraničené a stred, oblasť, ktorá najviac bolí, môže mať farbu od ostro bielej cez žltú až po sivú. Najčastejšie sa objavujú na vnútornej strane pier a líc, ale aj na ďasnách, pod jazykom alebo dokonca po stranách jazyka. A keď sa objavia v hrdle, takmer nám znemožňujú prehĺtať bez bolesti. Upozorňujú na seba aj tým, že sú mierne vystúpené, takže keď sa objavia na mieste, kde často hryzieme, môžeme ich hryzením ešte zväčšiť a predĺžiť tak proces hojenia. Zahryznutie do afty bolí tak veľmi, že často vytečú slzy. Najhoršie peklo nastáva, keď počas ich výskytu jeme tvrdé pečivo alebo sladkosti. Kontakt takéhoto jedla s týmto malým epicentrom bolesti je doslova mučivý.
Veľkosť a tvar môže byť podobný útvarom na mandliach. Zistili ste niečo podobné, keď vás bolelo hrdlo? Niekoľkomilimetrový bolestivý vred alebo zhluk viacerých podobných bodiek? V tomto prípade pravdepodobne nejde o afty, ale o takzvané čapy na mandliach. Okrem toho sa vám ťažko prehĺta, máte pocit opuchu hrdla a vaši blízki vás obviňujú zo zlého dychu. Áno, presne to je angína. Ak bolesť sprevádza teplota, môže ísť o angínu alebo, čo je horšie, o infekčnú mononukleózu, kvasinkové a plesňové infekcie alebo dnes už zriedkavú kvapavku. V opačnom prípade je to len nepríjemný zápal. Najlepšou diagnózou v tomto prípade bude výter z hrdla a laboratórne vyšetrenie krvi. Práve afty by mohli naznačovať niečo iné. Určite sa nedá povedať, že by to bolo niečo triviálnejšie ako špendlíky a ihly.

Nejasná príčina afty

Napriek dnešným pokročilým vedeckým poznatkom nie je úplne jasné, prečo bolestivé útvary v ústnej dutine vznikajú. Existuje však niekoľko pravdepodobných tendencií, a keď sa spočítajú, problém afty je hotovou vecou. Na vine je predovšetkým dlhodobý stres, nedostatok niektorých vitamínov, kyseliny listovej alebo železa, ako aj mechanické poškodenie tváre, pier, ďasien a konzumácia niektorých potravín, najmä tých, ktoré môžu poškodiť sliznicu. Afty sú tiež spojené s infekciami ústnej dutiny a zubným kazom. Ak sa napríklad zahryznete do tváre a zároveň máte v ústach veľa baktérií, určite sa vám v poranenej oblasti objaví zápal. Je známych niekoľko prípadov, keď mali ľudia veľmi pokazené zuby múdrosti a po ich odstránení a obnovení bakteriálnej rovnováhy v ústach sa výskyt aft znížil. Určite je tiež dobré vedieť, či konzumujete potravinové alergény. Okrem opuchu jazyka a opuchnutých ďasien môžu zrejme spôsobiť aj afty. Lekári sa zhodujú v tom, že by sme si mali dávať pozor na črevné ťažkosti v rovnakom čase ako na výskyt aft. To môže naznačovať autoimunitné ochorenie, ako je Crohnova choroba alebo celiakia. Dávajte si tiež pozor na poranenia ďasien zubnou kefkou, a ak ste nútení nosiť nasadenú zubnú náhradu, mala by vždy dokonale sedieť.

Ako sa rýchlo zbaviť aftov

Najlepší spôsob liečby ochorenia je mať známu príčinu. Bohužiaľ, v prípade vývoja aftov to tak nie je. Preto je najdôležitejšia prevencia, a keď sa afty objavia, je dobré vyraziť do boja aspoň s niekoľkými účinnými metódami, ktoré obmedzia ich rast, urýchlia hojenie a zabránia nepríjemnej citlivosti na jedlo alebo nápoje. Prvá vec, ktorú môžete urobiť, keď cítite, že sa vám tvoria afty, je čo najviac zlepšiť ústnu hygienu a vylúčiť potraviny, na ktoré máte aj miernu neznášanlivosť. Vyhýbajte sa tiež chrumkavým, pikantným, kyslým, sladkým a horúcim jedlám. V lekárni sa opýtajte na vhodný roztok na dezinfekciu ústnej dutiny, aby ste sa čo najrýchlejšie zbavili prebytočných baktérií, ktoré len podporujú infekciu a zápal. Dôležitý je aj zvýšený príjem vitamínov skupiny B vrátane kvalitného B12, ideálne metylkobalamínu, železa a kyseliny listovej.
Mimochodom, doplnenie vhodných výživových doplnkov je vynikajúcim preventívnym opatrením. Posilnite svoju imunitu vitamínmi a minerálmi, ale aj bylinnými doplnkami na posilnenie imunity, ako je extrakt z olivových listov, šípky, echinacea, acerola, cesnak alebo chlorella a spirulina. Preventívnymi opatreniami sú aj vyhýbanie sa stresu, zaobstaranie si vhodnej zubnej kefky, ktorá nie je zbytočne tvrdá, aby mechanicky nepoškodzovala ďasná, a vyradenie nadmerného množstva citrusových plodov zo stravy, ktoré môžu poškodiť ústnu sliznicu. Šport, pobyt na čerstvom vzduchu a zdravý životný štýl tiež vedú k zníženiu problémov s aftami a sú najlepším receptom na prevenciu mnohých iných zdravotných problémov.

A ako sa zbaviť spomínaných zátok na mandliach?

Po zvládnutí diagnózy a zistení, že sa nejedná o afty na mandliach, ale o čapy, musíte okamžite navštíviť lekára, aby zistil, prečo k nim došlo. Je to preto, že kolíky nie sú vhodné na domácu samoliečbu kvôli ich viacerým možným príčinám. Mohli by ste len zhoršiť svoj stav a zvýšiť zápal okolo mandlí. Určite nechcete dostať hnisavý zápal mandlí. Znamenalo by to užívanie antibiotík, a tým je lepšie sa vyhnúť, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Zvýšeným pitným režimom a dezinfekciou ústnej dutiny však nič nepokazíte. Ako podpornú liečbu možno použiť aj bylinné kloktadlá alebo napríklad šťavu zo surových zemiakov, ktorá pomáha účinne uvoľňovať zátky. Vždy je lepšie spolupracovať s lekárom na účinnej liečbe čapov na mandliach a hľadať ich príčiny, než pristúpiť k odstráneniu mandlí. Pamätajte, že v imunitnom systéme zohrávajú nenahraditeľnú úlohu.