Počas života sa nás snaží kolonizovať nesmierne rozmanitá škála organizmov. O väčšine z nich nemáme ani potuchy a veľká časť z nich nám dokonca pomáha. Ale sú aj také, ktoré je lepšie vynechať z kontaktu. A dozvedáme sa o nich až vtedy, keď ideme k lekárovi so zdravotným problémom a on nám pri ďalšej návšteve prečíta výsledky krvných testov, ktoré už boli vykonané. Zvyčajne ide o kvasinky Candida, ktoré spôsobujú mykózy, alebo gramnegatívne baktérie Helicobacter pylori, ktoré osídľujú sliznicu žalúdka. Tieto organizmy spôsobujú neočakávané množstvo nepríjemných problémov a niekedy trvá, kým lekár stanoví správnu diagnózu. Ako s nimi správne zaobchádzať? A čo nám môžu títo nenápadní nepriatelia spôsobiť, ak im dovolíme, aby sa množili a šírili?

Čo je Candida albicans a ako sa prenáša?

Ak ste sa niekedy stretli s pojmom kvasinková infekcia, najčastejšie ide práve o kandidu. Existuje niekoľko druhov týchto kvasiniek, ale najrozšírenejšia a veľmi vytrvalá, ktorá sa nedá z tela vykoreniť, je Candida albicans. Človek sa zvyčajne nikdy nezamýšľa nad tým, prečo má problém práve s kvasinkami, ale mnohokrát je to jednoducho z dôvodu slabého vzdelania. Navyše, ak by široká verejnosť vedela o možných zdravotných problémoch spojených s candidou, mnohé potraviny v reklamách by sa určite prestali predávať. Candida sa najradšej množí v hrubom čreve. Môže sa udržať aj v ústach a pažeráku, menej často v iných orgánoch a niektoré ženy vedia, čo predstavuje takáto vaginálna kvasinková infekcia.

O prenose v skutočnosti nemôže byť ani reči, pretože takmer každý ľudský organizmus sa stretol s touto klasikou, a percento výskytu v populácii sa preto nepochybne blíži k stovke. Rovnako ako mnohé iné organizmy v našom tele, ani kandidy nepredstavujú žiadny problém, pokiaľ sa nerozmnožia. Kandida sa však rada množí, pretože sa rada mení z komenzálnej kvasinky na parazitickú kvasinku. Stáva sa to vtedy, keď dlhodobo žijeme nezdravým životným štýlom, máme upchaté črevá, často užívame antibiotiká a naša obranyschopnosť je oslabená. Jedného dňa nastane bod zlomu, bod, v ktorom sa kvasinky veľmi rýchlo a agresívne rozmnožia, pretože nájdu vhodný okamih, ktorý využijú. Akútne stavy sa dajú pomerne úspešne liečiť, ale najhoršie je, že bez komplexného riešenia sa môžu pravidelne vracať.

Príznaky kandidózy: vyčerpávajúca únava, bolesti kĺbov, svrbivé škvrny v kožných záhyboch, povlaky na jazyku, nekvalitné nechty, bolesť hlavy, biely vaginálny výtok, zápal močového mechúra, striedanie hnačky a zápchy, svrbenie alebo pálenie konečníka, častá nevoľnosť

Čo je Helicobacter pylori a ako sa prenáša?

Možno vás prekvapí, že Helicobacter pylori je dnes jednou z najčastejších infekcií. Podľa dostupných štatistík trpí touto infekciou najmenej 50 % svetovej populácie a väčšina infikovaných (približne 90 % všetkých ľudí s Helicobacterom), žiaľ, ani netuší, že sú postihnutí. Je to spôsobené najmä tým, že helikobakter sa spočiatku nijako výrazne neprejavuje a že počiatočné príznaky sa ľahko zamenia s bežnými tráviacimi problémami. Akási schopnosť zakrádať sa je rovnako nebezpečná, ako keby infekcia udrela plnou silou. V dôsledku toho môžu byť spôsobené škody oveľa rozsiahlejšie.

Táto špirálovitá, mikroaerofilná, gramnegatívna baktéria sa vyskytuje vo veľkom počte typov vredov a okrem toho je helikobakter klasifikovaný ako karcinogén 1. triedy. Takže aj keď nemáte vyslovene nepríjemné príznaky, je dobré ho riešiť hneď po zistení a nečakať na vážne zápalové problémy v sliznici žalúdka a dvanástnika, kde helikobakter najčastejšie "operuje".

Prenos je relatívne jednoduchý a dochádza k nemu všade tam, kde sa nedodržiava správna hygiena alebo stravovacie návyky. Stačí, ak si umyjete riad, z ktorého ste následne jedli po tom, čo ste boli zle zasiahnutí, alebo ste inak prišli do kontaktu s predmetmi kontaminovanými slinami. Ako možno tušíte, helikobakter sa môže prenášať aj pri bozkávaní. Kvôli nevyhnutným kontaktom sa infekcia často rozšíri na celú rodinu. Najčastejší je priamy prenos z infikovanej matky na dieťa.

Príznaky infekcie helikobakterom: rôzne tráviace problémy, zvláštna horká chuť v ústach, nechutenstvo a chudnutie, striedanie hnačky a zápchy, bolesť a pálenie v bruchu, najmä medzi jedlami alebo v noci, vredy, únava, kožné problémy a zhoršenie akné

Ako ste si mohli všimnúť, niektoré príznaky oboch infekcií sa môžu veľmi dobre prekrývať a nie je dokonca vylúčené, že obe nie sú aktívne.

Liečba helikobaktera a kandidy - ako si môžete pomôcť sami

V ordinácii lekára zvyčajne dostanete kombináciu štandardných liekov - omeprazol, amoxicilín a klaritromycín (alebo iný makrolid) na helikobaktera a antimykotiká nystatín, amfotericín B a flukonazol na kandidu, ale veľmi účinne si môžete pomôcť aj sami. Stačí dodržiavať niekoľko zásad a dostať do tela látky, ktoré vám pomôžu bojovať prirodzene.

Úprava stravy je nevyhnutná s cieľom znížiť zápalové prostredie v črevách a podporiť prospešné baktérie, ktoré zároveň budujú zdravý imunitný systém. Pred týmto procesom sa môžete tiež pokúsiť čo najviac očistiť črevá od starých usadenín, v ktorých sa množia škodlivé patogény. Klystír síce nie je príjemná záležitosť, ale v tomto ohľade môže byť veľmi užitočný na naštartovanie celého liečebného procesu. Najmä kávové klystýry pomáhajú prekvapivo rýchlo odstrániť kvasinky a parazity.
A teraz k samotnej diéte. V prípade kandidy aj helikobaktera je zvyčajne najlepšou cestou vegetariánska, bezmliečna a bezlepková diéta. Tým sa zbavíte veľkej časti príjmu jednoduchých sacharidov, ale môžete sa aj cielenejšie zamerať na cukor, pretože cukor je pre tieto patogény najlepšou potravou. Dávajte si tiež pozor na konzumáciu veľmi sladkého ovocia, ktoré by opäť prispievalo k rastu baktérií. Zelenina je oveľa dôležitejšia. Napríklad fenikel, zeler, pór, cesnak, brokolica, repa, kel, kapusta (najmä kyslá), artičoky, avokádo, zemiaky, cibuľa, cuketa, čakankové puky, čierny koreň, červená repa, fazuľa, špargľa, mrkva, kaleráb, kaleráb, chren, baklažán, šalát, mangold, mrkva, uhorky, olivy, paprika, pažítka, pažítka, paradajky, reďkovka, reďkovky, žerucha, sója, sójové klíčky alebo špenát. V skutočnosti môžete stále jesť veľa. A nezabudnite tiež veľa piť.

Diétu by mala sprevádzať aj cielená podpora imunitného systému a normalizácia črevnej flóry. Dôležitý je vitamín C s vitamínom D, vitamíny skupiny B a rastliny ako ženšen, echinacea, aloe vera alebo extrakt z olivových listov. Môžete tiež vyskúšať liečivé huby - cordyceps alebo reishi. Je však dôležité nájsť kvalitný zdroj, pretože aj my sme sa niekoľkokrát stretli s hľadaním zdrojov pre plesne alebo "zastaraný" extrakt. Pri výbere probiotík sa zamerajte najmä na druhy s vysokým počtom kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií. Aby ste pomohli baktériám uchytiť sa, neváhajte ich kŕmiť ďalšou vlákninou, napríklad inulínom a psylliom.

Prebujnené kandidy a helikobakter si vyžadujú dlhodobú liečbu. Nemôžete očakávať, že sa ich zbavíte za niekoľko týždňov, pretože sú bohužiaľ veľmi zákerné. Navyše, ak sa po liečbe uchýlite k nezdravému stravovaniu, majú tendenciu sa rýchlo vrátiť. Neváhajte tiež absolvovať kontrolný krvný test, aby ste zistili, či vaša liečba prebieha dobre. Prajeme vám, aby ste mali tieto kvasinky a baktérie navždy pod kontrolou.