Dlhý Covid je termín, ktorý opisuje pretrvávajúce zhoršenie zdravotného stavu po prekonaní Covid-19. U niektorých môže pretrvávať týždne, u iných dokonca mesiace od samotného prvého ochorenia. Milióny ľudí na celom svete trpia post-kovidovým syndrómom bez ohľadu na to, aký variant koronavírusu sa práve vyskytuje v populácii. Miliardy idú na výskum, aby sa zistilo, ako najlepšie definovať dlhý Covid, aké sú jeho príznaky a ako ho liečiť. Čo vieme k dnešnému dňu? Existujú účinné tipy, ako sa rýchlo dostať z dlhého covidu? Všetky podstatné informácie nájdete v článku.

Ako sa prejavuje dlhý kovid?

Väčšina zdravotníckych inštitútov, ako napríklad Národný inštitút pre zdravie a excelentnosť v starostlivosti (NICE), definuje osobu s "dlhotrvajúcim Covid" ako osobu, ktorá pociťuje príznaky Covid-19 4 až 12 týždňov po infekcii, alebo pociťuje príznaky Covid-19 a iné príznaky, ktoré nemožno vysvetliť alternatívnou diagnózou, 12 týždňov alebo dlhšie po infekcii. 
V doterajších štúdiách vedci identifikovali tri rôzne typy postkovidového syndrómu na základe typu príznakov. Najväčšia skupina pacientov dlhodobo liečených liekom Kovid v štúdii uvádzala príznaky, ako sú únava, "mozgová hmla" a bolesť hlavy. Druhá skupina hlásila respiračné príznaky, ako je bolesť na hrudníku a nepríjemná, obmedzujúca dýchavičnosť. Ak si pamätáte, tieto príznaky boli najčastejšie v počiatočných fázach pandémie. Bolo to ešte pred všeobecným očkovaním, keď ľudia končili na jednotkách intenzívnej starostlivosti s obojstranným zápalom pľúc a život ohrozujúcou dýchavičnosťou. V poslednej, najmenšej skupine sa vyskytli rôzne príznaky vrátane búchania srdca, bolesti svalov a zmien na pokožke a vlasoch. Diagnostika teda nemusí byť úplne jednoduchá, ale pohľad na rozsah príznakov u vyššie uvedených skupín pacientov vám môže poskytnúť dobrý obraz.

Súhrn najčastejších príznakov:

  • únava (54 %)
  • dýchavičnosť (31 %)
  • strata čuchu (23 %)
  • bolesť svalov (22 %)

Aká je pravdepodobnosť dlhého kovidu?

Podľa v súčasnosti dostupných údajov štatistické úrady odhadujú, že 3 až 12 % ľudí, ktorí sa nakazia Covidom, bude mať príznaky ešte 12 týždňov po prvej infekcii. Údaje však zrejme pochádzajú najmä z obdobia pred mimoriadne rozšíreným variantom Omicron. Zdá sa, že tento variant vyvoláva dlhý kovid o niečo menej často ako variant Delta. 
V Spojenom kráľovstve sme našli zaujímavé údaje. Tu sa k 2. júlu 2022 dlhodobo vyskytovali príznaky Covid u až 1,8 milióna ľudí (2,8 % populácie Spojeného kráľovstva). U viac ako pätiny týchto ľudí sa objavili dlhotrvajúce príznaky Covid viac ako dva roky po prvom podozrení na infekciu. Viac ako dve tretiny respondentov uviedli, že symptómy, ktoré pociťovali, znížili ich schopnosť vykonávať každodenné činnosti, a viac ako pätina respondentov uviedla, že symptómy zostali také závažné, že bolo takmer nemožné vykonávať každodenné činnosti vôbec. Očakávame, že tieto čísla budú v európskych krajinách pomerne podobné.

Ako sa vyhnúť dlhému kovidu?

Žiaľ, stále nie je stopercentne isté, prečo sa u niektorých ľudí Long Covid vyvinie a u niektorých nie. Dlhý Covid sa môže vyvinúť aj po miernom priebehu ochorenia. Prečo? Kiež by sme to vedeli presne. Mohlo by ísť o koexistujúce infekcie? Zle fungujúci imunitný systém alebo sklon k autoimunite? 
Jedna vec je jasná. Jedným z kľúčových spôsobov, ako znížiť riziko dlhodobého ochorenia Covid, je dať sa "zaočkovať" vakcínou, ktorú vám odporučil lekár. Vakcína čiastočne znižuje riziko nákazy samotným Covid-19, hoci respirátory a masky majú tiež nesporný význam, ale existujú aj dôkazy, že u tých, ktorí sa nakazia Covid a sú očkovaní, je menšia pravdepodobnosť vzniku dlhotrvajúceho Covid. Vakcína však úplne neodstraňuje riziko dlhodobého Covidu. To je dobré mať na pamäti. Nie je to všemocný nástroj. Niektoré výskumy uskutočnené v Spojených štátoch naznačujú, že medzi tými, ktorí sa nakazia Covidom a sú očkovaní, môže byť riziko stále zjavné. Dokonca sa vyskytli prípady, keď samotná vakcína spôsobila príznaky podobné dlhému Covidu. U zdravých ľudí je to však veľmi nepravdepodobné.

Ako dlho trvá zotavenie z Long Covid?

Stále sa učíme, ako dlho trvá postkovidový syndróm a ako veľmi sa líši od človeka k človeku. Je dôležité si uvedomiť, že dlhodobé zdravotné problémy nie sú typické len pre Covid-19. Aj iné vírusové ochorenia môžu mať dlhodobé alebo dokonca trvalé následky. Napríklad chronický únavový syndróm po prekonaní mononukleózy (EB virémie) je pomerne typický. Ide o vírusové ochorenie spôsobené vírusom Epsteina-Barrovej, ktorý patrí do skupiny herpes vírusov. 
Z doterajších zistení vyplýva, že u osôb, ktoré potrebovali nemocničnú liečbu v súvislosti s prvým ochorením spôsobeným koronavírusom, je bežné, že zotavenie z dlhého Covidu trvá päť mesiacov alebo dlhšie. Existujú samostatné správy o tom, že trvá 12 mesiacov alebo viac. Patria sem ľudia, ktorí pôvodne nepotrebovali liečbu v nemocnici, aj tí, ktorí ju potrebovali a skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Tipy na zvládnutie postkovidového syndrómu a existuje vôbec nejaká liečba?

Ak je vaším hlavným príznakom pretrvávajúca únava, skúste si určiť vlastné tempo - naplánujte si, čo budete robiť, a neprepínajte sa. Dajte svojmu telu čas na zotavenie. Pokúste sa rozdeliť úlohy, ktoré považujete za ťažké, na menšie časti a striedajte ľahšie a ťažšie činnosti. V angličtine sa to nazýva "pacing". Nájdite si tiež najlepší čas počas dňa na vykonávanie určitých činností podľa vašej úrovne energie. Počas dňa na Long Covide sa to môže výrazne líšiť. Väčšina ľudí považuje rána a dopoludnia za obzvlášť náročné.
Snažte sa postupne zvyšovať množstvo cvičenia. Je to veľmi dôležité, aby vás svaly nezačali úplne bolieť. Skúste chodiť na krátke prechádzky, ktoré vám pomôžu okysličiť telo a rozprúdiť lymfatický systém. Pohyb znamená aj uvoľňovanie endorfínov a zlepšenie nálady.

Mnohí ľudia trpia mozgovou hmlou aj pri zotavovaní sa z dlhej liečby Covid. To znamená, že môže byť ťažké sústrediť sa alebo si zapamätať veci. Myslenie je pomalšie ako zvyčajne a môžete sa cítiť zmätený alebo zabudnutý. Preto si robte poznámky, ktoré vám pomôžu zapamätať si to, čo potrebujete - či už ide o pracovné alebo lekárske návštevy. 
Stravujte sa zdravo. Stredomorská strava zahŕňajúca olivový olej, ovocie a zeleninu, orechy a fazuľu a celozrnné výrobky preukázateľne zlepšuje myslenie, pamäť a zdravie mozgu. Môžete pridať aj doplnky stravy - adaptogény, ktoré zlepšujú myslenie. Ani doplnky na posilnenie imunity nie sú na mieste - vaše telo potrebuje podporu, keď užívate Long Covid. Niektorí prírodní liečitelia odporúčajú aj včelie produkty, kurkumín, luteolín, kvercetín a nikdy neurobíte chybu so známymi doplnkami pre energetický metabolizmus, ako sú vitamíny skupiny B a C, železo a horčík.

A ako zmierniť bolesti kĺbov a svalov? Nápomocné môžu byť cvičenia na flexibilitu (napríklad strečing, joga a tai chi ) a silové cvičenia (napríklad beh do schodov, dvíhanie činiek a práca s posilňovacími gumami). Pred začatím nového cvičebného režimu sa poraďte so svojím lekárom.

Aká je skutočná liečba? Žiaľ, dodnes neexistuje jediný test, ktorý by jasne a rýchlo diagnostikoval dlhý Covid. Je to jednoducho stav, ktorý ešte nie je úplne pochopený. Ak máte dlhodobé príznaky po infekcii Covidu, poraďte sa so svojím lekárom. Niekedy sa môže stať, že vaše príznaky majú inú príčinu. Lekár by vám mal skontrolovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak, urobiť EKG a poslať vás na röntgen hrudníka. Môžete byť odoslaní na špecializovanú rehabilitačnú službu a tiež k odborníkom v oblasti neurológie, hematológie a imunológie. Určite vám pomôžu nájsť riešenia na ďalšie zmiernenie vašich príznakov a v ideálnom prípade aj na úplné zotavenie.