Tešíte sa na exotickú dovolenku? Alebo sa chystáte stať digitálnym nomádom? Tak či onak, určite nechcete zabíjať čas zbytočne dlhým a únavným jet lagom - pásmovou chorobou. Ak je to jedna alebo dve hodiny, nič to neznamená, ale exotické destinácie, kde je časový posun dlhší ako šesť hodín - to dá každému zabrať. Preto sme pre vás pripravili všetky dôležité rady, ako znížiť jet lag a zmierniť jeho príznaky.

Dôležité je uvedomiť si, že neexistuje žiadna zázračná pilulka, ktorá by úplne odstránila jet lag. Stručne povedané - cirkadiánny rytmus a metabolizmus nemôžete narušiť. Synchronizáciu vnútorných hodín tela však možno vykonať pomerne rýchlo a nemusíte sa cítiť zbití celé dni, keď vám chýba energia, nemáte náladu ani chuť do jedla a vôbec vám to nemyslí. Ako inak spoznáte jet lag? Po fyzických ťažkostiach môžu nasledovať rôzne psychické problémy - podráždenosť, stres, úzkosť, precitlivenosť, znížená koncentrácia. Všetky tieto faktory môžu spôsobiť, že jet lag bude citeľný.

Kedy sa pripraviť na jet lag?

Štvorhodinový nočný let do európskeho letoviska, napríklad na Kanárske ostrovy alebo Cyprus, môže byť dosť vyčerpávajúci, ak ste pred letom nespali, ale skutočný jet lag sa prejaví až po prekonaní troch alebo viacerých časových pásiem. Ak ste ešte nikdy necestovali do exotických destinácií, pripravte sa na to, že dlhé lety na východ (hodiny sa sčítavajú), do ázijských krajín, Indie alebo dokonca Indonézie a Japonska budú oveľa horšie. Vaša adaptácia bude ťažšia a pomalšia. Na druhej strane, let na západ (bude to o niekoľko hodín menej), možno do Karibiku, je jednoduchší.
Mnohí cestujúci však tvrdia, že majú približne rovnaký čas na prispôsobenie sa novému času, či už letia tam alebo onam. Zvykať si na zmenu časového pásma trvá zvyčajne tri dni a môže to byť dosť kruté, ak sa poriadne nepripravíte a nedodržíte rôzne opatrenia z "biblie" skúseného svetobežníka.

Ako sa pripraviť na jet lag?

Účinná príprava na zmenu časového pásma sa začína už dávno predtým. Veľkú úlohu zohráva spánok, strava, pitný režim bez stimulantov a duševná pohoda. Zistite si, aký veľký bude váš časový posun po prílete, a prispôsobte tomu svoj čas spánku aspoň týždeň vopred. Snažte sa každý deň posunúť čas spánku približne o pol hodiny až hodinu. Zbytočne si neskracujte čas spánku a nesnažte sa spať hodiny "v zálohe" počas dňa, inak si ešte viac narušíte svoj rozvrh. Ak potrebujete posunúť spánok tým, že pôjdete spať skôr, kým je ešte svetlo, nezabudnite doma zatiahnuť okná, žalúzie, rolety alebo zavesiť závesy odolné voči svetlu, aby ste presvedčili svoje telo, aby začalo uvoľňovať hormón melatonín, ktorý je potrebný na naštartovanie ospalosti. Naopak, zbavte sa akéhokoľvek umelého modrého svetla, ktoré narúša spánok.
A ak potrebujete ísť spať neskôr? Nepoužívajte ani žiadne stimulanty, aby ste zostali dlhšie bdelí. Skrátka, skúste vydržať niekoľko dní bez kávy. Rovnako sa vyvarujte alkoholu, pretože narúša kvalitu spánku. Spolu s týmto novým spánkovým režimom zaraďte aj ľahkú stravu a dostatočný pitný režim. Raňajky a obed by mali byť bohaté na bielkoviny (mäso, vajcia, strukoviny atď.). Na večeru si dajte niečo ľahké a ľahko stráviteľné - inak sa vám môže ťažko zaspávať. Všetky uvedené opatrenia vám pomôžu aj k lepšej duševnej pohode. Nervozitu pred odchodom a stres z balenia môžete znížiť aj užívaním výživových doplnkov, ktoré majú pozitívny vplyv na psychiku. Klasikou sú ľubovník bodkovaný, rhodiola rosea a ďalšie adaptogény, ako napríklad eleuterokok, ženšen, reishi alebo aloe vera. Odporúčame tiež vyskúšať inozitol, moringu a mucunu pruriens.

Počas letu a po ňom

Konečne ste v lietadle a všetko ste už zvládli. Je čas začať relaxovať. Sústrediť sa na čítanie alebo pozeranie do tabletu či počítača nie je počas letu dobré. Namiesto toho si skúste nájsť čo najpohodlnejšiu polohu na sedadle a na chvíľu si zdriemnite alebo meditujte. Najlepšie je to v pohodlnom oblečení - skrátka, snažte sa v lietadle cítiť ako doma! Nesmie chýbať ani pohodlné tričko, voľné nohavice, plyšové ponožky a nafukovací vankúš. Po príchode sa prispôsobte miestnemu času. Večer choďte spať a ráno vstávajte. Po príchode si môžete krátko pospať, ale nemalo by to trvať dlhšie ako hodinu, inak si pokazíte rutinu. V cieľovej destinácii sa vystavte svetlu, aby sa vaše biologické hodiny prirodzene prispôsobili miestnym podmienkam. Možno si budete chcieť vziať so sebou aj nejaké doplnky stravy, ktoré vám pomôžu upokojiť nervový systém a naladiť sa na nový čas spánku. Je dobré pribaliť si horčík, tryptofán a 5-HTP, látku, ktorú si telo vytvára práve z esenciálnej mastnej kyseliny tryptofánu. Túto aminokyselinu telo využíva aj na produkciu serotonínu a melatonínu, ktoré sú potrebné na pokojný spánok.

Takže veľa šťastia pri cestovaní! Som si istý, že to bude stáť za to.