Je všeobecne známe, že pečeň je akýmsi čističom nášho organizmu. O ich ďalších funkciách sa vie oveľa menej. Vedeli ste napríklad, že od nich závisí vaša termoregulácia alebo celková stabilita vnútorného prostredia vášho tela? Tento orgán je jednoducho nenahraditeľný. Počas nášho života musí pečeň čeliť mnohým látkam, ktoré ju poškodzujú. V tomto článku sme sa zamerali najmä na najškodlivejšie lieky. Na lekársky predpis aj bez neho. Budeme sa venovať aj ďalším látkam, ktoré sú pre pečeň škodlivé, a uvedieme niekoľko tipov na liečenie a udržiavanie zdravej pečene.

Prehľad funkcií pečene

Aby ste si plne uvedomili, aká dôležitá je pre vás pečeň, najprv si zopakujme všetky jej hlavné funkcie. Detoxikačné schopnosti sú len vrcholom pyramídy. Bez správne fungujúcej pečene a jej enzýmov nemôže prebiehať mnoho metabolických funkcií. V prvom rade je to metabolizmus sacharidov - nezabúdajte, že jednou z najdôležitejších funkcií pečene je udržiavať stálu koncentráciu glukózy v krvi. Glukóza sa ukladá v pečeni vo forme glykogénu. Keď hladina glukózy v krvi klesne, pečeň rozkladá uložený glykogén na glukózu, aby doplnila hladinu cukru (glukózy) v krvi.
Rovnako dôležitý je metabolizmus aminokyselín, bielkovín a lipidov (tukov). Spomeňte si len na známy pojem "tuková pečeň". K tomu dochádza, keď sa v pečeňových bunkách nahromadí príliš veľa tuku. Cholesterol sa syntetizuje v pečeni. Všetka táto metabolická činnosť spôsobuje, že pečeň produkuje veľa tepla. Z tohto dôvodu sú kľúčové pre celkové termoregulačné funkcie tela.
Medzi ďalšie funkcie patrí vylučovacia funkcia alebo možno skladovacie funkcie - pečeň môže slúžiť ako veľká zásobáreň krvi. Tento príklad krásne ukazuje, ako dokonale je všetko v našom tele prepojené - nielen obehový systém a srdce sú prepojené s krvou, ale orgány si navzájom pomáhajú. Veľká pomoc pečene spočíva ešte v jej schopnosti syntetizovať mimoriadne širokú škálu látok. Napríklad bez správnej syntézy fibrinogénu a koagulačných faktorov by sme mohli ľahko vykrvácať, pretože naša krv by sa nedokázala účinne zrážať.
Teraz môžete získať široký prehľad o tom, prečo je pečeň taká dôležitá. A pritom je v dnešnej dobe také ľahké ich nevedomky poškodiť alebo preťažiť...

Ktoré lieky najviac poškodzujú pečeň?

Môže sa zdať až šokujúce, ako ľahko sa dá pri niektorých druhoch liekov dosiahnuť stav toxického ochorenia pečene. Často to nie sú špeciálne lieky na predpis. Na vine sú aj mnohé voľnopredajné lieky, ktoré sa v poslednom desaťročí čoraz viac nadužívajú. Áno, mohli by sme začať najbežnejším typom lieku, ktorý zahŕňa "ružovú rozkoš" - ibalgin. Azda pre žiadny iný liek ľudová slovesnosť nevymyslela viacero láskavých pomenovaní. Účinná látka ibuprofén dosiahla už svoje 40. narodeniny a jej popularita stále rastie. "Má niekto nejaký Ibalgin?" sa často ozýva pri najmenšom zdravotnom probléme, väčšinou pri bolesti. Ibuprofén je nesteroidný protizápalový liek (NSAID) rovnako ako aspirín. Tento typ voľnopredajných liekov sa nachádza na najvyšších priečkach, pokiaľ ide o poškodenie pečene. Škodlivé sú aj mnohé druhy antibiotík - amoxicilín, klindamycín, erytromycín. Pečeň poškodzujú aj statíny, lieky na artritídu (metotrexát alebo azatioprín) alebo steroidy, antimykotiká (napr. flukonazol) a antivírusové lieky na infekciu HIV (Valcyte atď.).

To neznamená, že nesmiete užívať žiadny z týchto liekov. Pre niektorých ľudí môžu byť životne dôležité. Váš lekár by vás mal vždy upozorniť aj na riziká spojené s užívaním týchto liekov a navrhnúť opatrenia - najmä pravidelné pečeňové testy, vhodnú diétu a podporu pečene určitými prospešnými látkami, ktoré dokážu regenerovať pečeň a udržiavať ju v dobrej kondícii. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať ideálnej strave a vhodným doplnkom stravy.

Aké sú spôsoby udržiavania pečene v dobrej kondícii?

Skúste začať s diétou. Pestrá strava je zaručeným kľúčom k lepšiemu zdraviu, a to platí aj pre zdravie jednotlivých orgánov. Vaša strava by mala obsahovať úplne všetky živiny a dostatok vlákniny. Doprajte si rôznofarebné ovocie, rozmanitú zeleninu, kvalitné bielkoviny a zdravé tuky v podobe rybieho tuku, semienok a orechov. Medzi doplnky patria kvalitné oleje, napríklad olej z krilu alebo olej z treščej pečene. A ak sa zaujímate o doplnky stravy všeobecne a považujete ich za jednoduchý spôsob, ako získať správne látky, na trhu sú aj špeciálne komplexy na podporu pečene. Obsahujú napríklad chlorellu, schizandru, bodliak, púpavu, cesnak alebo kurkumu. Nezabúdajte však, že nie všetko z prírodnej ríše je pre pečeň dobré - bylinky ako borák, komonica, komonica alebo angelika obsahujú pyrolizidínové alkaloidy, ktoré môžu spôsobiť zlepenie malých ciev vo vnútri orgánu, čo môže časom viesť k cirhóze pečene. Samozrejme, dôležité je aj samotné dávkovanie.

Asi najznámejším ničiteľom pečene je alkohol. Považujeme za takmer zbytočné zmieňovať sa tu o jeho škodlivosti, pretože ide o celosvetovo známu skutočnosť. Na druhej strane sme stále jednou z krajín, kde sa alkohol konzumuje vo veľkom množstve. Alkohol má negatívny účinok najmä preto, že narúša metabolizmus tukov, ktoré sa potom ukladajú v pečeni vo väčšej miere, než je zdravé. Tým sa naruší celá ich funkcia, prestanú byť funkčným čističom a odpad v podobe toxínov v nás zostane. Preto obmedzte alkohol len na nevyhnutné množstvo a nenechajte sa zviesť tým, že je to stále spoločenský štandard. 

Pečeň samozrejme poškodzujú aj rôzne druhy baktérií. Mnohé z nich sú prenosné dotykom, preto si pravidelne umývajte ruky. Baktérie a vírusy sa prenášajú aj počas sexu. Najväčším strašiakom je v tomto prípade hepatitída B a C. Obe formy tohto ochorenia sú pre pečeň veľmi nebezpečné. Ak sa hepatitída C okamžite nelieči, môže spôsobiť nebezpečnú cirhózu pečene alebo dokonca rakovinu. Preto dodržiavajte pravidlá bezpečného sexu.

Ďalším problémom je, že denne prichádzame do kontaktu s mnohými rôznymi chemickými látkami. Naše domácnosti sú ich plné a nedá sa im stopercentne vyhnúť. Preto buďte pri používaní rôznych druhov čistiacich prostriedkov alebo repelentov opatrní a nedovoľte, aby sa vám zbytočne lepili na pokožku.

Na záver by sme chceli zdôrazniť dôležitosť pravidelných kontrol u vášho lekára. A to nielen vtedy, ak užívate niektorý z vyššie uvedených liekov, ktoré sú pre pečeň škodlivé. Vaše poistenie bude preventívne testy hradiť, a aj keď nie, krvné testy pečene sú pomerne lacné a ponúka ich každé laboratórium. Ide o investíciu v hodnote menej ako sto korún. Veríme však, že budete úspešní, ak požiadate svojho praktického lekára o test, pretože si je vedomý dôležitosti prevencie. Pečeň môže byť poškodená bez toho, aby sa v prvom štádiu objavili akékoľvek príznaky. A to je hlavné riziko - varovné príznaky, medzi ktoré patrí precitlivená a svrbivá pokožka, zmeny na koži, dlhodobá únava alebo zmeny farby stolice, ktorá je náhle sivá alebo dokonca krvavá, môžu prísť príliš neskoro. Nedovoľte, aby začínajúce zdravotné problémy zašli príliš ďaleko. Starajte sa o svoje zdravie - nielen o zdravie svojej pečene.