Pamätáte si, kedy vás naposledy bodla včela? Vnímali ste to ako niečo negatívne, čo ste jednoducho museli zastaviť, kým opuch a bolesť ustúpia? Takmer každý pozná včelie produkty, najmä med, a ich blahodarné účinky. Ale vedeli ste, že včelí jed - včelie žihadlo - má aj liečivé účinky? Zistite spolu s nami, čo sa skrýva za pojmom apiterapia. Význam včiel a všetkého, čo nám môžu poskytnúť, je pozoruhodný.

Význam včiel, ich podpora a výskum

Tento drobný hmyz, ktorý začne bzučať všade okolo nás hneď, ako sa v prírode objavia prvé kvety plné peľu, je dôležitý nielen tým, čo produkuje pre ľudí. V skutočnosti možno povedať, že včely monitorujú kvalitu životného prostredia. Predstavte si, že včely zabezpečujú až 97 % opeľovania všetkej vegetácie, ktorá nás obklopuje - v mestských parkoch, na dedinách, kdekoľvek. Nejde len o opeľovanie plodín - to predstavuje len zlomok práce hyperaktívnych včiel.

Ak by sme chceli vyjadriť včelie dielo v peniazoch, jednoznačne sa pohybuje v miliardách. Škoda, že v mnohých krajinách Európskej únie má včelárstvo takú malú podporu zo strany štátu. Nie je prekvapujúce, že včelárstvu sa dnes venuje najmä malá skupina skutočných včelárskych nadšencov a nadšenkýň. Dobrým príkladom môžu byť niektoré východoeurópske krajiny, kde včelárstvo zostáva v odľahlých vidieckych oblastiach symbolom veľkej hodnoty a odovzdáva sa z generácie na generáciu. Na kopcoch a lúkach Rumunska nájdete nespočetné množstvo úľov. Odtiaľ pochádza aj počiatok apiterapie a všeobecná snaha liečiť rôzne zdravotné problémy včelími produktmi. 

To, čo začali svojrázni včelári na rumunskom vidieku, je dnes predmetom nespočetných vedeckých štúdií, ktoré sa zaoberajú najmä včelím jedom. Nezabudlo sa ani na propolis alebo "včelí tmel", živicovú látku, ktorú včely zbierajú z rôznych rastlinných zdrojov a používajú ju v úľoch na dezinfekčné účely, na vystielanie a spevňovanie buniek v plástoch a na utesnenie trhlín a iných nežiaducich otvorov. Štúdie sa zameriavajú aj na ďalší včelí produkt, materskú kašičku, ktorá je sekrétom žliaz mladých včelích sestier. Je to výhradná potrava včelej kráľovnej počas celého jej života. Určite ste si všimli, že materská kašička je už súčasťou viacerých farmaceutických, vysoko účinných produktov. Používa sa aj v kozmetických výrobkoch. Rovnako ako spomínaný propolis. A med? Včelí vosk? A peľ zozbieraný z kvetov? To všetko sú produkty neúnavných hmyzích tvorov, ku ktorým by sme mali mať maximálny rešpekt. Teraz sa však zamerajme na liečbu včelím jedom - azda najkontroverznejšiu tému, o ktorej sa medzi liečiteľmi aj vedcami diskutuje v súvislosti s používaním včiel.

Apiterapia - kedy ide o liečbu a kedy o riziko?

Hneď na začiatku si povedzme to najdôležitejšie, na čo neboli potrebné stovky štúdií - včelí jed je v malých dávkach liekom, ale vo veľkých množstvách spôsobuje otravu. Koniec koncov, to je prípad mnohých konzervatívnych farmaceutických liekov, však? Všetko je to o dávkovaní, o nájdení hranice, kedy je liečba maximálne užitočná a neprináša žiadne vedľajšie účinky. V tom možno spočíva najväčší problém. Existujú fotografie tela pacienta posiateho desiatkami či stovkami (naozaj aj takto vysokými číslami) včelích žihadiel - je to hazard so zdravím? Nestačí niekoľko žihadiel v blízkosti problematickej oblasti? Začnime však od začiatku - čo je včelí jed a čo obsahuje?

Včelí jed - apisín alebo apitoxín je bezfarebná, horká kvapalina, ktorá na vzduchu rýchlo kryštalizuje. Včely ho vyrábajú ako náplň do svojej silnej obrannej zbrane, žihadla. Slovo "guľka" myslíme naozaj vážne, pretože včela nemusí nevyhnutne zomrieť po jedinom bodnutí, ako je verejnosti dobre známe. Ak sa jej žihadlo s háčikom po bodnutí neodlomí, napríklad pri vniknutí do mäkkého tkaniva, včela je stále aktívna, pracuje a môže bodnúť toľkokrát, koľkokrát chce, kým jedného dňa o žihadlo príde.

Rozumne vykonávaná apiterapia určite nemusí predstavovať riziko. Predtým, ako sa do niečoho podobného pustíte, je dobré nechať si urobiť alergologický test, aby ste zistili, či vám včelí jed nespôsobuje alergické reakcie. Najhoršou reakciou môže byť anafylaktický šok - preto je vždy dobré mať pri sebe silné antihistaminiká a EpiPen (adrenalín), autoinjektor určený pre prípad, že potrebujete akútnu liečbu závažnej alergickej reakcie.

Prečo si vybrať apiterapiu? Dnes sa používa ako alternatívne riešenie na liečbu reumatizmu alebo artritídy a spočíva priamo v bodnutí včely do postihnutého miesta. Aby mala terapia čo najvyšší účinok, mala by mať presný postup. To znamená, že v priebehu dvoch mesiacov dostane pacient približne 200 žihadiel. Liečba sa môže podať aj injekčne, keď sa apisín v roztoku zavedie tenkou ihlou priamo pod kožu. Menej účinnou, ale príjemnejšou a najpoužívanejšou metódou je používanie apisinových krémov. Hoci včelie bodnutie vyvoláva zápal, je zaujímavé, že štúdie hovoria o možnej účinnosti tlmiť zápal nervov a zápal. V našej krajine tieto účinky najdôkladnejšie skúmala legenda alternatívnej medicíny Ing. Skúste si zohnať niektorý z jeho veľmi dobrých knižných titulov, kde sa dozviete maximum informácií o účinkoch všetkých včelích produktov.

Liečba boreliózy včelím jedom? Čo hovoria oficiálne štúdie?

Asi najväčší spor v súčasnosti vyvoláva možnosť liečby chronickej boreliózy včelím jedom. Štúdia z 29. novembra 2017 s názvom "Antimikrobiálna aktivita včelieho jedu a melitínu proti Borrelia burgdorferi" presvedčivo naznačuje, že celý včelí jed by mohol byť účinnou antimikrobiálnou látkou proti najrozšírenejšiemu kmeňu boreliózy, B. burgdorferi. Je však potrebný ďalší výskum na vyhodnotenie účinnosti in vivo, ako aj bezpečného a účinného spôsobu podávania na terapeutické použitie. 

Ďalšia štúdia z roku 2015, ktorej výsledky boli prezentované na 4. medzinárodnej konferencii a výstave o imunológii v Texase, priniesla tento záver: liečba včelím jedom výrazne zlepšila kvalitu života všetkých pacientov s boreliózou liečených včelím jedom. BVT v kombinácii s detoxikačným protokolom je bezpečná liečba pacientov s boreliózou. BVT je účinná aj v kombinácii s antibiotickou liečbou. Štúdia tiež zdôraznila vysoké dávky vitamínu C počas liečby. Predpokladáme, že detoxikačný protokol mohol zahŕňať riasy spirulina a chlorella, aktívne uhlie a látky ako kyselina alfa-lipoová, N-acetylcysteín alebo veľmi populárny doplnok stravy "pečeň" bodliak.

Začali by ste radšej s manuka medom, propolisom alebo materskou kašičkou?

Ak si netrúfate na to, aby vás včela bodla do niektorej časti tela, ale zaujala vás sila včelích produktov, odporúčame vyskúšať manuka med, propolis alebo materskú kašičku. Manukový med nie je med, ktorý vyrábajú naše včely. Tento jedinečný med pochádza až z Nového Zélandu, kde sa získava ako nektár z kríkov Manuka (Leptospermum scoparium). 

Podľa štúdií pôsobí nielen preventívne, ale pomáha aj pri liečbe mnohých zdravotných problémov. V štúdii z roku 2017 s názvom "Zdravotné prínosy manukového medu ako základnej zložky na regeneráciu tkanív" sa v abstrakte štúdie uvádza výsledok: Dostupné dokumenty ukázali, že manukový med môže inhibovať proces karcinogenézy tým, že kontroluje rôzne molekulárne procesy a progresiu rakovinových buniek. Zistilo sa, že manukový med má rôzne biologické aktivity vrátane antioxidačných, antimikrobiálnych a antiproliferačných schopností. Vedci sa snažia využiť manukový med v oblasti tkanivového inžinierstva na navrhnutie šablóny na regeneráciu.

Závery štúdie sa bohužiaľ nemôžu uvádzať ako zdravotné tvrdenie. Manukový med je spolu s materskou kašičkou súčasťou jedného z našich nových výživových doplnkov Majuli. Je známe, že už Inkovia, pôvodní obyvatelia Ameriky, poznali účinky tejto materskej kašičky, ktorá je dnes mimoriadne obľúbená na kozmetické účely. Sama obsahuje aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamíny B, C, D E, provitamín A, minerálne látky, antibiotické látky a ďalšie neprebádané zložky.

A propolis? Tento včelí tmel je tiež známy už po stáročia. Predstavte si, že ju ako liečivú látku používali už egyptskí faraóni. V stredoveku sa propolis začal v klasickej medicíne používať menej. Je zvláštne a možno trochu smutné, že včelie produkty sa opäť dostali do popredia až v posledných rokoch. Okrem toho je dobre známe, ako veľmi v súčasnosti ubúda včiel a iných opeľovačov. Dôvodom je znečistenie životného prostredia, zmena klímy, intenzívne používanie pesticídov a nevhodné poľnohospodárske metódy, pri ktorých sa pôda nevyužíva, ale skôr zneužíva. Trochu sme pátrali a zistili sme, že Európska komisia pripravila na rok 2018 "Iniciatívu EÚ pre opeľovače" - prvú komplexnú iniciatívu EÚ zameranú na opeľujúci hmyz žijúci vo voľnej prírode.
Držme si palce, aby bolo viac včiel v našich záhradách a všade vo voľnej prírode. Bude to prospešné pre všetkých, od nášho zdravia až po dobre fungujúce hospodárstvo.