Zelený čaj sa dá spracovať rôznymi spôsobmi. Zbiera sa v určitom čase, zatieni sa, fermentuje, suší alebo sa z najmladších čajových lístkov odoberá dužina a melie sa na veľmi jemný prášok. Takto sa vytvára matcha. Predstavuje to najčistejšie, čo môžete zo zeleného čaju získať. Bez farbív, prísad a konzervačných látok. Len sýty zelený prášok, ktorého zdravotné účinky vás ohromia. Príďte sa o tom dozvedieť všetko, čo potrebujete.

Je každý zelený čaj 100 %? Áno, matcha!

Pravdepodobne neočakávate, že zelený čaj vo vrecúšku bude nejako extrémne kvalitný. Voľne sypaný čaj je oveľa lepší, najmä ak je ručne pripravovaný a neprešiel zložitými fázami spracovania, ako je oxidácia, ktorá mení zelené lístky na hnedé. Hoci takýto čaj často chutí ako oriešky alebo dokonca čokoláda, prípadne je ľahko pražený ako cukríky, neprináša nášmu telu toľko výhod. Ak nechcete robiť kompromisy a chcete zelený čaj najvyššej kvality, mali by ste vždy hľadať čarovné slovíčko matcha. Matcha bohužiaľ nie je lacný čaj. V snahe ušetriť ľudia často kupujú lacnú matchu, ktorá často nemá s originálom nič spoločné. Ďalším problémom je, že matcha je jednoducho silná. Niektorým ľuďom sa to jednoducho nemusí páčiť. Vďaka dnešným možnostiam však existuje riešenie - matcha kapsule.

Odkiaľ vlastne matcha pochádza? Nepochádza z Číny, ako väčšina zelených čajov, ale z Japonska, kde má tisícročnú tradíciu. Až v 21. storočí sa stal celosvetovým trendom a veľmi obľúbeným produktom. Je to doslova jedinečný čaj, pretože rastie len na zatienených poliach. Štyri týždne pred zberom sú polia úplne zatienené. Špeciálne siete zachytia až 90 % slnečného svetla. Rastlina, ktorá je v tom čase takmer úplne v tme, kompenzuje nedostatok svetla intenzívnou produkciou chlorofylu. Vďaka tomuto procesu si dokáže zachovať obrovské množstvo zdraviu prospešných látok.

Prečo používať matchu?

Vďaka svojej čistote si matcha zachovala veľké množstvo antioxidantov. Je bohatý na vitamíny A, E, C, minerály železo, vápnik, draslík a zinok. Výživový profil je však oveľa bohatší. Beta-karotén, katechíny, komplexné polysacharidy, flavonoidy, saponíny, teanín...
Okrem toho kombinácia kofeínu s l-theanínom v zelenom čaji matcha poskytuje stabilný a dlhodobý prísun energie bez úzkostného nervového napätia alebo vedľajších účinkov, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď sa "opijete" kávou alebo energetickými nápojmi. Matcha je tiež skvelá na koncentráciu. Máte pred sebou náročný deň, počas ktorého sa musíte dôsledne sústrediť? Ideálny čas na matchu. Alfa vlny z l-theanínu podporujú relaxáciu a navodzujú hlboký pocit duševnej jasnosti a bdelého stavu mysle - rovnaký duševný stav, aký sa vyskytuje pri meditácii a cvičení jogy. Stopercentný zelený čaj vás svojimi účinkami poteší aj vtedy, ak sa snažíte schudnúť. Je to aj váš prípad, vzhľadom na krátkosť času od začiatku nového roka, keď si radi dávame predsavzatia? Látka EGCg a kofeín spoločne prirodzene zrýchľujú metabolizmus a zvyšujú počet kalórií, ktoré denne spálite. Podľa štúdií katechíny zeleného čaju aktivujú termogénne spaľovanie tukov v tele. Matcha je tiež prospešná pre normálnu činnosť srdca. Ale to samozrejme nie je všetko, čo potrebujete pre zdravé srdce. Odborníci odporúčajú zdravú a pravidelnú stravu plnú celozrnného ovocia a zeleniny, rýb a potravín s nízkym obsahom cukru, tuku, sodíka a cholesterolu. Srdce môžete podporiť aj ďalšími bylinnými doplnkami - rodiolou alebo chlorellou.
A ako sú na tom vaše zuby? O doplnkoch zubného zdravia tu nepíšeme často, ale matcha je jedným z nich. Podporuje zdravie zubov tým, že zabraňuje tvorbe zubného povlaku a potláča baktérie. Kľudne sa pokúste nájsť zubára, ktorý by to vyvrátil! Za tento účinok sú zodpovedné katechíny, ktoré okrem iného podporujú normálnu črevnú flóru, zrak, normálnu funkciu prostaty a stav pokožky. Takže po pravidelnom používaní budete určite viackrát počuť "vyzeráš skvele".

Matcha je tak komplexná, ako môžete od prémiového výživového doplnku očakávať. Môžete ju piť, zaradiť do relaxačných čajových rituálov alebo pridať do svojich receptov. Ako napríklad v koláči alebo zmrzline. A ak chcete len rýchlo využiť všetky jeho výhody, siahnite po výživovom doplnku.