Ako vyzerá váš jazyk, keď ho vystrčíte pred zrkadlo? Zdá sa, že "sedí", alebo má nezdravú farbu, je pokrytá nevzhľadným bielym povlakom alebo mapami, ktoré môžu konkurovať glóbusu? Mnohí odborníci sa zhodujú v tom, že zo vzhľadu jazyka sa dá dobre vyčítať, aký je váš zdravotný stav. V najlepšom prípade poukazuje na nedostatočnú ústnu hygienu, ale inokedy môže byť varovaním pred vážnejšími príčinami. Ako sa naučiť čítať z jazyka? A čo všetko vám môže prezradiť?

Možno sa vám váš jazyk vždy zdal mierne sfarbený. Nezodpovedá sýto ružovej farbe jazykov, ktoré vidíte v reklamách alebo filmoch, keď herečka líže zmrzlinu alebo sa na niekoho usmieva. Ale už si ani nevšimnete jeho farbu. Možno si teraz kladiete otázku - je povlak alebo mapa na jazyku skutočne normálna alebo nie? Takmer každý má na jazyku jemný, takmer nepostrehnuteľný povlak. U tých, ktorí podceňujú ústnu hygienu, je tento jav o niečo výraznejší. Na vine je sliznica ústnej dutiny. Sliznica sa neustále obnovuje, odlupuje a hromadí odumreté bunky, ktoré sa potom miešajú so slinami a zvyškami potravy a vytvárajú na jazyku povlak. Jednoducho povedané, ak sa cítite zdraví a všimnete si jemný biely povlak, nie je potrebné sa znepokojovať. Proces obnovy buniek jednoducho prebieha v každých ústach.

Môžete si však všimnúť, že jemná biela farba zrazu nie je taká biela ako predtým. Alebo sa vám na jazyku začali objavovať rôzne mapy? Tentoraz stojí za to analyzovať celú vec. Vždy záleží na tom, ako povlak na jazyku vyzerá, či je súvislý, alebo či ide o samostatné škvrny alebo pruhy. Existuje množstvo lekárov, ktorí vám radi posvietia na jazyk baterkou a vykonajú tzv. diagnostiku jazyka. Okrem slín s odumretými bunkami sa na povrchu jazyka sústreďuje veľké množstvo patogénov, ktoré sa prehĺtaním dostávajú do tela. V niektorých prípadoch môže povlak dokonca naznačovať viac či menej závažné zdravotné problémy, ktoré môže znalý lekár identifikovať, ako aj možné problémy s orgánmi. Brilantná vizuálna brána do tela, čo myslíte?

Akú "schému" môže mať jazyk?

V závislosti od problému môžete pozorovať niekoľko farieb povlaku. Biela farba sa môže zmeniť na žltú, niektorí ľudia majú dokonca hnedý povlak, iní majú zelený, sivý alebo dokonca čierny povlak. To samo o sebe neznie veľmi zdravo, však? Potom sú tu línie, okraje jazyka alebo suchosť. Žltý povlak na jazyku zvyčajne naznačuje, že máte problém s pečeňou alebo žlčníkom a môžete mať aj vysokú hladinu nezdravého cholesterolu. Glukomanán, hliva ustricová, cesnak sú účinné pri jeho znižovaní. Môžete tiež vyskúšať populárne beta glukány.  Hnedý povlak často poukazuje na črevné poruchy. Máte často pocit nevoľnosti? Bolí vás pravidelne žalúdok? Pravdepodobne ste našli ďalšiu súvislosť a je čas začať problém riešiť, napríklad prirodzene, pomocou juky, chlorelly, psyllia alebo ibišteka. Sivá farba jazyka zvyčajne poukazuje na chlad, vlhkosť alebo horúčavu, zatiaľ čo sivočierna farba poukazuje na poruchy obličiek alebo zdravotné problémy v močových cestách. Tie sa dajú vyčistiť žihľavou, echinaceou alebo palmetom. A čo keď jazyk sčervená? Podľa odborníkov to môže znamenať infekciu horných dýchacích ciest a mali by ste si tiež skontrolovať príjem železa a vitamínov skupiny B.

A čo mapy na jazyku? Ak sa po jedle vytvoria alebo zvýraznia, znamená to, že ste skonzumovali alergén. Navštívte alergológa a nechajte si otestovať, aké máte alergie a potravinové intolerancie. Škvrny sa môžu zhoršiť aj po rôznych tvrdých jedlách, ak si nechtiac poškriabete jazyk, napríklad na tvrdom chlebe. Niektorí odborníci sa tiež zhodujú, že škvrny na jazyku môžu poukazovať na celkové vyčerpanie organizmu a dehydratáciu.

Kvasinková infekcia - candida

Ak váš jazyk zostáva príliš nápadne biely na to, aby išlo o jednoduchý proces obnovy buniek, existuje jedna veľmi častá možnosť, čo sa vo vás skutočne deje. Hovorí vám niečo kvasinková infekcia - kandidóza? Kvasinky rodu Candida? No, candida albicans je nepríjemná malá mrcha - huba, ktorá môže u ľudí spôsobiť infekcie ústnej dutiny a pohlavných orgánov, ako aj vážnejšie problémy. Je bežnou súčasťou črevnej a ústnej mikroflóry a za normálnych okolností neškodí 80 % populácie. Keď sa premnoží, spôsobuje kandidózu. Môže spôsobiť zápal sliznice a veľmi škodí celkovému zdraviu črevnej mikroflóry, ktorú uvádza do nerovnováhy. Kvasinkami môžete trpieť, ak máte oslabenú imunitu alebo ste dlhodobo užívali antibiotiká, ktoré vo všeobecnosti podporujú nerovnováhu v črevnom mikrobióme. Jedenie nekvalitných potravín pestovaných v priemyselnom a neekologickom prostredí je ďalším dôvodom premnoženia kandidy. Takéto potraviny neustále oslabujú váš imunitný systém. Podobne aj cukríky sú pre kandidu chuťou. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje kandidu, je stres.

Príznakmi nadmerného rastu sú pretrvávajúca únava, nespavosť, časté prechladnutia, bolesti kĺbov, pocit napätia v krku a ramenách, bolesti hlavy, problémy so zubami, tmavé kruhy pod očami a pomerne častá nízka horúčka, zápcha a hnačka, prípadne plynatosť, sucho v ústach, suché oči, nevysvetliteľné škrabanie, suché a lámavé vlasy a nechty, pocit zmätenosti a iné psycho-neurologické problémy.

To je veľa dôvodov, prečo sa o seba začať viac starať, žiť zdravo a zdravo sa stravovať. V horších prípadoch môže byť potrebné dlhodobo užívať antimykotiká, ktoré môžu kandidózu potlačiť. Prečo sa však liečiť zbytočnými tabletkami, keď môžete takýmto problémom predísť.

Ak nejde o zdravotný problém, stále je dôležité dodržiavať ústnu hygienu

Pravidelné čistenie zubov je nevyhnutné, ale tým to nekončí. Zanedbaná ústna hygiena predsa spôsobuje nepríjemný zápach z úst, a čo si pomyslí vaše okolie... Zároveň zbytočne podporujete živnú pôdu pre baktérie. Jazyk sa oplatí čistiť kefkou s hrubším povrchom alebo špeciálnou špachtľou. Bežný biely povlak na jazyku sa týmto spôsobom ľahko odstráni (ak ste zdraví). Niektoré zubné kefky majú na zadnej strane hlavy hrubší povrch. Jazyk by ste si mali čistiť aspoň raz denne, v najhoršom prípade niekoľkokrát týždenne. V ideálnom prípade by ste to mali robiť po jedle, aby ste sa zbavili všetkých zvyškov jedla.