O jarnej detoxikácii boli napísané stovky článkov. Niektoré sú skvelé, iné sú mätúce a propagujú zbytočne drastické metódy, ktoré vás môžu len oslabiť. Pri takejto záplave informácií určite zvažujete, aká cesta detoxikácie je pre vás vhodná. Čo však robiť, ak očista nefunguje efektívne? To sa môže stať. Veď mnohé naše telá sa nedokážu dobre detoxikovať. Modulujme teda správne metabolické detoxikačné dráhy! Potom sa konečne dočkáte požadovaného výsledku.

Naše pečene sú mimoriadne zaujímavé. Dokážu sa rýchlo obnovovať, spracovať neuveriteľné množstvo toxických látok a sú ústredným orgánom metabolizmu. Správny metabolizmus sacharidov, tukov a bielkovín závisí výlučne od nich. Sú tráviacou žľazou, ktorá produkuje žlč, a endokrinnou žľazou, v ktorej sa produkujú určité hormóny. Sú zásobným orgánom, skladujú glykogén, železo a niektoré vitamíny a minerály, tvoria sa v nich bielkoviny krvnej plazmy a ich úloha pri detoxikácii organizmu je nezastupiteľná. A práve o detoxikácii chceme hovoriť, pretože je dôležité pochopiť, ako vlastne prebieha v pečeni. V pečeňových bunkách existujú dve hlavné detoxikačné cesty, ktoré sa nazývajú fáza 1 a fáza 2 detoxikácie. Tieto dve fázy sa musia vysporiadať s celým zoznamom toxínov:

  • konečné produkty metabolizmu
  • mikroorganizmy
  • kontaminanty/znečisťujúce látky
  • insekticídy
  • pesticídy
  • prídavné látky v potravinách
  • drogy
  • alkohol
  • ťažké kovy
  • a iné toxíny

Detoxikácia pečene - fáza 1

Sme v prvej línii boja proti toxínom. Prvá fáza očisty pečene rozhodne nie je jednoduchá. Pozostáva z oxidačnej redukcie a hydrolýzy a predovšetkým zo skupiny enzýmov známej ako rodina cytochrómov P450. Pečeňové enzýmy, to je známy pojem, však? Enzýmy pomáhajú neutralizovať látky, ako je alkohol. Vytvárajú ochranu premenou týchto toxínov na menej škodlivé. Potom sú tu enzýmy MFO so zmiešanou oxidázovou funkciou. Tieto enzýmy sa nachádzajú na membránovom systéme pečeňových buniek (nazývaných hepatocyty). Spoločne poskytujú ochranu pred širokou škálou toxických chemikálií.

Nasledujúce informácie sú veľmi dôležité! Keďže enzýmy premieňajú toxíny na menej škodlivé prostredníctvom rôznych chemických reakcií, nie je možné zabrániť vzniku voľných radikálov, ktoré môžu pri nadmernom množstve poškodiť pečeňové bunky. Antioxidanty, ako sú vitamín C, E alebo prírodné karotenoidy a iné látky, znižujú poškodenie spôsobené týmito voľnými radikálmi. Viac sa o nich dozviete nižšie. Ak chýbajú antioxidanty a vystavenie toxínom je vysoké, toxické chemikálie sú oveľa nebezpečnejšie. Používate veľa liekov, ktoré musí spracovávať pečeň? Zoznámte sa s enzýmami CYP1. Rodina CYP1A sa podieľa na metabolizácii prokarcinogénov, hormónov a liekov. Existuje veľa potravín, ktoré menia aktivitu CYP1A vo váš prospech. Podľa štúdie "Modulácia metabolických detoxikačných dráh" z roku 2015 medzi ne patrí zelený čaj, kurkumín, cesnak, rybí olej, krížovitá zelenina, astaxantín alebo dokonca koreň čakanky.

Aktivita enzýmov fázy I detoxikácie v starobe klesá. Starnutie tiež znižuje prietok krvi pečeňou, čo tento problém ešte zhoršuje. Zistilo sa, že nedostatok fyzickej aktivity potrebnej pre dobrý krvný obeh v kombinácii so zlou výživou, ktorá je bežná u starších ľudí, prispieva k výraznému zhoršeniu detoxikačnej schopnosti. Fáza I detoxikácie musí byť v najlepšom možnom poriadku, inak vysoká produkcia škodlivých voľných radikálov zostane v tomto bode zablokovaná a nebude pokračovať v metabolizácii konjugáciou vo fáze II. Radikály potom môžu spôsobiť poškodenie bielkovín, RNA a DNA v bunkách.

Detoxikácia pečene - Fáza 2

Spomínaná konjugácia (typ horizontálnej výmeny genetickej informácie (t. j. DNA) medzi dvoma bunkami) zahŕňa prenos viacerých hydrofilných zlúčenín, z ktorých najznámejšie sú glutatión, glycín a sulfát. Jednoducho povedané, v tomto bode majú tieto látky čo najviac neutralizovať zostávajúce toxíny, aby bolo vaše detoxikačné úsilie úspešné. Na účinnú druhú fázu detoxikácie potrebujú pečeňové bunky aminokyseliny obsahujúce síru, ako sú taurín a cysteín. Pre účinnú druhú fázu detoxikácie je vhodné doplniť aj živiny glycín, glutamín, cholín a inozitol. Vajíčka a krížovité zeleniny (napr. brokolica, kapusta, ružičkový kel, karfiol), surový cesnak, cibuľa, pór a šalotka sú dobrými zdrojmi prírodných zlúčenín síry, ktoré podporujú druhú fázu detoxikácie. Tieto potraviny preto možno považovať za potraviny s očistným účinkom vo všeobecnosti.

Veľkým problémom je glutatión. Tento antioxidant sa veľmi ťažko zavádza do tela. Napriek tomu sa mu hovorí hlavný antioxidant alebo kráľ antioxidantov. Nazýva sa tak preto, lebo je najrozšírenejším antioxidantom v tele a dokáže sa sám regenerovať v pečeni. Mnohí z nás ho však majú nedostatok. Glutatión sa nachádza v špargli, avokáde, špenáte, brokolici a niektorých výživových doplnkoch. Žiaľ, potravinové zdroje glutatiónu sa do tela vstrebávajú len veľmi ťažko. Tráviace enzýmy ho môžu rozložiť skôr, ako sa vstrebe. Neexistuje ani priamy transportný systém pre glutatión. Vyskúšajte však niektoré stavebné prvky, ktoré môžu aspoň trochu zlepšiť vstrebávanie. Patrí medzi ne selén, vitamín E, krížovité zeleniny, kyselina alfa-lipoová, pestrec mariánsky a tiež cysteín.

Pozor na toxické preťaženie

Ak vám môžeme dať dobrú radu, radšej sa vyhnite článkom, ktoré hlásajú brutálne očisty, superúčinné očisty a úplnú detoxikáciu za niekoľko dní. Takmer žiadne telo to nedokáže, a ak máte problémy s detoxikáciou pečene vo fáze 1 alebo 2, môže dôjsť k toxickému preťaženiu. Zmiznú toxíny z preťaženia rýchlo? O tom som veľa nehovoril. Odpoveď znie - nemusí. Mnohé z týchto toxínov sú totiž rozpustné v tukoch a usadzujú sa v tukových častiach tela, kde môžu zostať roky, ak nie celý život. Mozog a endokrinné (hormonálne) žľazy sú tukové orgány a sú častým miestom hromadenia toxínov rozpustných v tukoch z preťaženia. To môže mať za následok príznaky mozgovej dysfunkcie a hormonálnej nerovnováhy, ako je neplodnosť, bolesti prsníkov, menštruačné poruchy, vyčerpanie nadobličiek a predčasná menopauza.

Aké sú najdôležitejšie poznatky z nášho článku? Keď chcete urobiť jarnú očistu, oplatí sa čo najviac podporiť všetky detoxikačné cesty pečene. Bez toho by ste sa mohli preťažiť toxínmi, ktoré zostanú vo vašom systéme. Preto netýrajte svoje telo drsnými očistnými metódami a postupujte rozumne, postupne a systematicky!