Neuropatia môže byť dosť zložitá. Často sa začne tak plaziť, že ani neviete, že tam je. Vo všeobecnosti ide o poruchu periférnych nervov. Najčastejšie postihuje nohy alebo ruky. Pociťujete pálenie, necitlivosť, mravčenie alebo dokonca nevysvetliteľnú bolesť v rôznych častiach tela alebo trpíte extrémnymi zmenami teploty? To všetko môžu byť príznaky neuropatie. Hoci je najčastejšie známa v spojení s cukrovkou, nemusí to tak byť vždy. Existuje niekoľko základných príčin. V tomto článku si preberieme všetky dôležité z nich, ako aj možné riešenia.

Rozdelenie neuropatie a ako zistiť, či ide o váš problém

Pri neuropatii môže byť postihnutý buď jeden periférny nerv - ide o mononeuropatiu - alebo viacero nervov - polyneuropatia. Príznaky sa delia na senzorické, pri ktorých môžete mať pocit, že chodíte po machu alebo vate a chôdza je celkovo neistá. Často dochádza k postihnutiu silných myelinizovaných vlákien v tele a parestézii - mravenčeniu, brnčaniu a celkovo zvláštnemu pocitu v postihnutej oblasti. Anestézia nie je výnimkou, pretože v danej oblasti jednoducho nič necítite, čo môže byť veľmi nebezpečné. Napríklad necitlivé chodidlo vám nedá vedieť, že máte v topánke kamienok. Tlačí na chodidlo a bolí. Výsledkom môže byť hlboká krvácajúca rana, ktorá sa infikuje.
Ďalšie senzorické príznaky sa vyskytujú pri postihnutí tenkých nemyelinizovaných vlákien. Stratíte rozlišovaciu schopnosť pre teplotu a bolesť. Môžete sa tak ľahko popáliť alebo inak neúmyselne zraniť.
Potom sú tu motorické príznaky. Máte problémy s chôdzou po schodoch? Nemôžete si správne rozčesať vlasy? Toto všetko môžu byť motorické príznaky neuropatie. U niektorých pacientov sa vyskytujú aj rôzne typy zášklbov a často majú kŕče.
To, ako často sa príznaky prejavujú, závisí od toho, ktorú časť tela postihnutý nerv zásobuje informáciami z mozgu. Všetky nervové vlákna totiž prechádzajú veľmi zložitou sieťou, ktorá tvorí celý nervový systém, prepojený s miechou a mozgom. Prechádzajú ním všetky signály, inými slovami, vzruchy, po ktorých nasledujú pohyby končatín, ktoré chcete vykonať, ktoré ste mozgu zadali. Neuropatia sa teda prejavuje v súvislosti s týmto všetkým.

Zisťovanie príčin neuropatie

To môže byť dosť ťažký oriešok. A to aj lekárom, ktorým niekedy trvá veľmi dlho, kým sa dostanú k správnej diagnóze, odhalia príčinu a začnú všetko komplexne riešiť. Okrem toho niektorí pacienti s neuropatiou alebo polyneuropatiou počujú od svojich lekárov, že na ňu nemajú liek, a preto sa s týmto problémom nedá nič robiť. Áno, môže to byť zložité, ale ak poznáte príčinu, máte v mnohých prípadoch vyhraté a môžete zmierniť alebo dokonca zastaviť príznaky.
V čom spočíva zložitosť hľadania príčin?
Je to spôsobené tzv. kauzálnymi reťazcami. Ak napríklad liečite vysoký cholesterol statínmi bez toho, aby ste vysvetlili, prečo sa cholesterol zvýšil, a pacient navyše pravidelne pije alkohol alebo užíva lieky na spanie, celkový toxický účinok všetkých látok môže narušiť zdravie a funkciu periférnych nervov. V skratke možno povedať, že v tele sa dlhodobo nachádza toxický koktail látok, ktoré svojou silou veľmi poškodzujú nervový systém. Zdraviu periférnych nervov určite neprospieva dlhodobé užívanie antibiotík, fajčenie alebo kontaminácia organizmu ťažkými kovmi, najmä ortuťou a olovom. Pokiaľ môžeme odporučiť, vyhýbajte sa amalgámovým výplniam, z ktorých sa do tela môže uvoľňovať ortuť.
Ďalšími príčinami bývajú infekcie, zvyčajne zle liečená borelióza, ktorá môže napadnúť nervový systém. Určite by sa mal urobiť krvný test - ideálne Western Blot test, ak viete, že ste mali kliešťa, aj vo vzdialenejšej minulosti. Borelióza mohla medzitým prejsť do trvalej, chronickej formy.
Neuropatické tendencie nie sú nezvyčajné pri nedostatku niektorých dôležitých látok, najmä vitamínov skupiny B. Tento jav sa nazýva nedostatok živín a vzniká pri dlhodobej nevhodnej strave. Ak si nie ste istí, že len stravou získavate dostatok vitamínov, minerálov alebo dôležitých aminokyselín (napr. leucín, valín, tryptofán, fenylalanín), esenciálnych živín a esenciálnych mastných kyselín, ako je kyselina linolová a alfa-linolénová, mali by ste sa zamerať na doplnenie výživových doplnkov s optimálnym obsahom týchto látok.

Najznámejší je v súvislosti s cukrovkou

A potom je tu cukrovka, ochorenie, ktoré sa najčastejšie spája so vznikom neuropatie. Zradné je, že väčšina diabetikov nemá žiadne zjavné príznaky. Jediný spôsob, ako čo najviac zabrzdiť negatívne účinky neuropatie, je, aby si diabetik udržiaval hladinu cukru v krvi v predpísanom rozmedzí a aby ju udržiaval čo najvyváženejšiu, teda s čo najmenším kolísaním, ktoré preukázateľne prispieva k poškodeniu ciev a nervov. Ak ste diabetik, najlepšie je pravidelne sledovať glykovaný hemoglobín. Zachytáva priemernú hladinu cukru v krvi za posledné 2 až 3 mesiace. Jeho ideálna hodnota je pod 45 mmol/mol a prijateľný výsledok je približne do 53 mmol/mol. Ak sa hodnota dlhodobo udržiava v ideálnom rozmedzí, riziko vzniku neuropatie je skutočne veľmi nízke.

Ako získať účinnú liečbu?

Ako môžete vytušiť z predchádzajúcich odsekov, samotná zmena životného štýlu môže často urobiť veľké veci a zamerať sa na pestrú stravu plnú základných živín, ktorých môžete mať dlhodobo vážny nedostatok bez toho, aby ste o tom vedeli. Jednoducho povedané, niekde vo vašom tele vám chýbajú "stavebné prvky" na udržanie celkového zdravia. Takmer všetci ľudia s nejakým chronickým ochorením majú nedostatok niektorej živiny. Či už sa cítite fit alebo chorí, nikdy sa nevzdávajte správneho stravovania.
Ak však neuropatia neustupuje, je potrebná oveľa hlbšia analýza celej situácie v úzkej spolupráci s dobrým lekárom. Treba presne určiť, o aký typ neuropatie ide, odhaliť všetky príčinné reťazce, vhodným vyšetrením určiť, o aké rozsiahle poškodenie nervov ide, a podľa toho všetkého navrhnúť komplexný liečebný program so zmysluplnými liekmi, vhodnými výživovými doplnkami a ďalšími opatreniami na pomoc pri regenerácii poškodeného tkaniva.