Mapa kliešťov sa každoročne pomaly rozširuje z lesov a hájov, a tak sa zvyšuje aj ich aktivita. Obávate sa chytenia kliešťa? Len čo jarné lúče trochu zosilnejú a ranné mrazy zmiznú, môže sa to veľmi dobre stať na výlete vonku. Veľkým strašiakom je rýchly nárast počtu pacientov s boreliózou a jej početnými sprievodnými infekciami a na väčšine územia Českej republiky určite nie sú vylúčené prípady kliešťovej encefalitídy. Ako sa môžeme chrániť pred kliešťami, keď nás lákajú von? Sú ochorenia prenášané kliešťami podceňované alebo preceňované? A stačí vôbec domáce vzdelávanie?

Kedy sa začína sezóna kliešťov a kde môžete chytiť kliešťa?

Kliešte sú aktívne hneď, ako ustúpia nočné a ranné mrazy. Chladné noci tesne nad bodom mrazu síce brzdia ich pravidelné objavovanie a číhanie na hostiteľov, ale sú známe prípady, keď sa prvé kliešte prisali na zvieratá alebo ľudí v druhej polovici marca. Hoci apríl im ešte nie je úplne "naklonený", stále je dobré byť v strehu, najmä na teplých, slnečných a vlhkých miestach, kde už chlad v zemi nadobro odišiel. Tmavšie opadané lístie, v ktorom sa kliešte radi ukrývajú, sa môže rýchlo zahriať. Naopak, stred jarnej lúky, kde je sucho a čerstvá tráva ešte nedorástla, je pre kliešte pomerne nehostinný. Hlavná riziková sezóna sa zvyčajne začína po začiatku mája alebo počas nadpriemerne teplých dní koncom apríla. Symbolické prvé kliešte roka však (bohužiaľ) najčastejšie prinášajú deti po hre v tráve počas tradičného pálenia čarodejníc za dedinou. Ak sa chcete uistiť o aktuálnej aktivite kliešťov, odporúčame navštíviť webovú stránku Českého hydrometeorologického ústavu. Už niekoľko rokov uverejňuje aktuálne informácie o aktivite kliešťov v krajine.
A kde sa najviac obávať kliešťov? Tieto nepríjemné tvory sú najradšej na okrajoch lesov, pozdĺž ciest alebo na lúkach a zámerne sa sťahujú na miesta, kadiaľ vedú zvieracie chodníčky alebo kde sa často nachádza čokoľvek, čoho sa môžu zachytiť. Preto sa kliešte v menšej miere dostali aj do mestských parkov alebo záhrad na okraji miest a obcí. Je to spôsobené prenosom od iných zvierat, najčastejšie psov, mačiek, ale aj vtákov alebo veveričiek. Keď sú dni vlhké, je to znamenie, že kliešte začnú liezť po tráve alebo kríkoch až do výšky jedného metra, kde vyčkávajú, kým sa prichytia na hostiteľa. Nemusíte sa teda obávať, že by ste vetvu nad sebou zatriasli, kliešť na vás určite nespadne.

Aké choroby sa dajú chytiť od kliešťov?

Najčastejšou chorobou, ktorú na vás môže kliešť preniesť po určitom čase od prisatia, je borelióza. Nechceme vás strašiť, ale faktom je, že ročný počet zistených prípadov stále stúpa. Počet zistených prípadov je dôležitou súvislosťou, pretože nie je úplne jasné, koľko ľudí sa "stretlo" s boreliózou bez toho, aby o nej vedeli, a iba si mysleli, že mali napríklad chrípku alebo krátky záchvat vyčerpania z prepracovania. Problémom totiž je, že verejnosť nie je dostatočne informovaná len o čiastočnom percente výskytu rastúcej škvrny so svetlým stredom v mieste uhryznutia alebo inde na tele. Približne v polovici prípadov sa táto škvrna vôbec neobjaví. Preto sa stáva, že niektoré neliečené ochorenia môžu u ľudí so slabou imunitou prerásť do nebezpečnej chronickej formy boreliózy, ktorú mnohí lekári stále podceňujú a pacienti končia s nesprávnou diagnózou. Akútna borelióza má príznaky podobné chrípke a dá sa ľahko odhaliť rutinnými krvnými testami ELISA, ale chronická forma je oveľa zákernejšia a má multisystémové príznaky od neurologických problémov až po artritídu, vážne narušenú imunitu, zhoršujúce sa alergie a psychické príznaky, ako je mozgová hmla alebo depresia. Výsledky krvných testov pri chronickej forme bývajú nepresné a veľkým problémom sú aj rôzne koinfekcie - ďalšie ochorenia spojené s boreliózou. Patria medzi ne bartonella, babesia a ehrlichia.
V mnohých prípadoch je však najzávažnejším ochorením prenášaným kliešťami encefalitída, zápal mozgu alebo mozgových blán. Na toto vírusové ochorenie zatiaľ nie je známy liek, preto sa liečia len príznaky. Pri encefalitíde má človek silné bolesti hlavy, ktoré môžu viesť až k samovražde. Často sa pridružujú rôzne neurologické problémy, ktoré môžu človeka sprevádzať aj neskôr ako následok. Proti encefalitíde sa našťastie dá veľmi účinne očkovať.

Stačia repelenty? A ako inak sa účinne brániť proti kliešťom?

Účinnosť repelentov proti kliešťom je dosť diskutabilná. Vždy to závisí predovšetkým od látky a jej obsahu. Niektoré účinné repelenty boli zároveň stiahnuté z trhu, pretože sa zistilo, že látky v nich obsiahnuté môžu byť vysoko toxické pre iné zvieratá, napríklad mačky. Preto nie je dobré spoliehať sa na repelenty na 100 %. Keď idete von, do lesa alebo na lúku, vždy je dobré nosiť svetlé oblečenie, ktoré je čo najhladšie a na ktoré sa kliešte ťažko prichytia. Zabudnite napríklad na fleece a iné tkaniny s vlasmi alebo očkami. Dobrou ochranou sú aj dlhé nohavice. Samozrejme, môžete to zvýšiť tým, že nebudete zbytočne chodiť po vysokej tráve alebo si do nej dokonca ľahnete. A ak už chodíte po tráve, pravidelne si kontrolujte nohavice. Možno zbadáte čierneho pasažiera.
Pri ochrane pred kliešťami zrejme zohrávajú úlohu aj potraviny a niektoré látky. Po konzumácii kvasníc alebo cesnaku určite nebudete cítiť vôňu okolia, ale to platí aj pre kliešte. Podpora imunitného systému je potom samostatnou kapitolou. So silnou imunitou sa vždy lepšie vyrovnáte s akoukoľvek infekciou alebo vírusovou záťažou. Ak dostanete boreliózu alebo encefalitídu, váš imunitný systém by mal byť pripravený účinne sa brániť a nemal by byť zaťažený vyčerpávajúcimi faktormi, ako sú alergie, potravinové intolerancie, tráviace problémy alebo dokonca psychické problémy, ako je depresia alebo chronický stres a úzkosť. Imunitu možno podporiť vitamínmi, minerálmi a bylinnými doplnkami nazývanými adaptogény. Dôležité sú vitamín D, C, vitamíny skupiny B, železo, zinok, horčík a z rastlinnej ríše cesnak, ženšen, echinacea, extrakt z olivových listov alebo čínska huba reishi.

Rozhodne netreba panikáriť z kliešťov, ale je dobré vedieť o všetkých rizikách. V prípade potreby určite neváhajte vyhľadať erudovaného odborníka, najlepšie špecialistu na imunológiu a infektológiu, ktorý rozumie problematike kliešťových ochorení a berie ju vážne. Správna liečba je vždy kľúčom k zabráneniu rizika neskoršieho prepuknutia alebo chronickej formy ochorenia (platí pre boreliózu). Vzdelanie dodnes často nie je dostatočné.