V posledných rokoch sa korenie kurkuma rozšírilo do našich domácich kuchýň. Sama o sebe má množstvo priaznivých účinkov. Nemožno ich však porovnávať so samotným extraktom kurkumy - kurkumínom. Čo je kurkumín? S čím sa oplatí užívať pre maximálnu účinnosť? A prečo je v súčasnosti takým obľúbeným doplnkom stravy? Nie je prekvapujúce, keď sa viacerí vedci zhodujú, že ide o jeden z najúčinnejších výživových doplnkov, ktoré existujú na trhu.

Máte radi kari? Kurkuma dodáva kari žltú farbu. Možno teda kurkumu používate už dlho bez toho, aby ste o tom vedeli. Je však ťažké získať požadované zdravotné výhody z bežnej zmesi korenia. Museli by ste si vziať žltý prášok, ktorý tak nepríjemne farbí a ktorého škvrny sa ťažko odstraňujú z oblečenia hrsťami, aby ste niečo dosiahli. A predsa, áno, mnohé kvalitné štúdie ukazujú, že kurkuma má veľký prínos pre vaše telo a mozog. Kde je teda problém? Účinnou zložkou kurkumy je kurkumín, ktorý je potrebné extrahovať, aby ste získali potrebnú koncentráciu. Preto každý správny výživový doplnok s kurkumou musí uvádzať, koľko miligramov kurkuminoidov je z celého množstva kurkumy v jednej kapsule. Čím lepší je pomer v prospech kurkuminoidov, tým lepšie.
Kurkumín je hlavnou účinnou zložkou všetkých známych kurkuminoidov. Ostatné sa nazývajú demetoxykurkumín a bisdemetoxykurkumín. Je to žlté rastlinné farbivo zo skupiny flavonoidov. Hoci sa niektorí vedci obávajú, že aj samotná kurkuma má svoje jedinečné, prospešné vlastnosti, oveľa väčšia pozornosť sa sústreďuje na kurkumín. A vlastne aj o tom, ako ho najlepšie vstrebať do tela. Vstrebávanie samotnej zložky má svoje úskalia. Správny výživový doplnok by preto mal obsahovať aspoň 5 mg čierneho korenia (piperín), ktoré zvyšuje vstrebávanie. V skutočnosti je koncentrácia kurkumínu v krvnej plazme až o 2 000 % vyššia, ak sa užíva spolu s piperínom, ako keď sa užíva samostatne. Je známe, že kofaktory kurkumy a kurkumínu majú synergický účinok na zdravie - vitamín C, vitamín D, zázvor, a zdá sa, že pri použití omega 3 sa doplnky s kurkumou môžu lepšie zapracovať do tela. Kurkumín sa totiž rozpúšťa najmä v tukoch a oleji. Preto je vhodné užívať kurkumín spolu s jedlom s vysokým obsahom tuku alebo kvalitnými omega 3 doplnkami.
V roku 2019 sa dokonca v Taliansku uskutočnila rozsiahla štúdia "Využitie synergie kurkumínu s inými prírodnými produktmi pri osteoartritíde" a výsledky naznačujú, že kurkumín synergicky pôsobí s niekoľkými ďalšími rastlinnými zložkami, s ktorými má vyššiu protizápalovú aktivitu, čo poukazuje na potenciál kombinovania zlúčenín pri liečbe osteoartritídy a odhaľuje nové vlastnosti týchto prírodných produktov. Prejdime však od vedy k praxi...

Liečivé účinky kurkumy a kurkumínu

Výťažok z tradičného ázijského žltokorenného korenia je presne jedným z tých doplnkov stravy, pri ktorých vás prekvapí široká škála priaznivých účinkov na zdravie. Najvýznamnejším z nich, ktorý bude dôležitý najmä pre pacientov s reumatoidnou artritídou a inými autoimunitnými, zápalovými ochoreniami, je vďaka jeho protizápalovým účinkom celková kontrola zápalových reakcií v tele. Zápal v kĺboch, svaloch alebo jednotlivých orgánoch je z dlhodobého hľadiska pre celkové zdravie dosť fatálny, pretože vystavuje telo neustálym reakciám na prozápalové cytokíny a oxidačnému stresu spôsobenému zvýšeným množstvom voľných radikálov. Ste zvyknutý používať ibuprofén a iné lieky z kategórie NSAID na tieto stavy? Dávajte si pozor. Voľne predajné, neškodne vyzerajúce ružové tabletky majú mnoho vedľajších účinkov a môžu spôsobiť poškodenie črevných stien a paradoxne aj zápal žalúdka, a to aj počas krátkeho obdobia užívania. Viac ako jednej osobe sa po užití týchto látok našla v stolici krv. Stačí si prečítať príbalový leták a budete prekvapení... 
Preto je lepšie zvoliť prírodnú cestu a kurkuma, najmä kurkumín, môže byť ideálnym riešením. Medzi ďalšie výhody tejto rastliny patrí podpora normálneho trávenia, normálneho fungovania pečene, kĺbov, kostí, dýchacieho a nervového systému.

V súčasnosti sa skúmajú účinky kurkumy na rakovinu, cukrovku, infarkt a depresiu. Zdá sa, že vedci sa oň zaujímajú najmä v súvislosti s ochranou nervového systému pred voľnými radikálmi. Štúdie na zvieratách tiež preukázali, že znižuje inzulínovú rezistenciu. Sami sme doslova nedočkaví, čo nové prinesie veľký výskum aj v súvislosti s koronavírusom a najmä s liečbou postkovidového syndrómu, pri ktorom pravdepodobne zohráva úlohu pretrvávajúci zápal, a to aj z dôvodu pokračujúcej imunitnej reakcie na už neexistujúci vírus. Čas ukáže, ale silu kurkumy a jej extraktu môžete vyskúšať už teraz.