Frustruje vás nevzhľadný ekzém, ktorého sa tak ťažko zbavuje? Alebo trápia vaše deti, keďže až 90 % ekzémov sa objavuje pred piatym rokom života? V našom článku sa zameriame na to, čo vo väčšine prípadov stojí za ekzémom a prečo je dobré pozrieť sa na problém predovšetkým zvnútra tela. Niekedy je fascinujúce, ako všetko v tele súvisí a že samotné miesto ekzému nie je primárnym cieľom. Existujú účinné prírodné riešenia na odstránenie týchto nepozvaných svrbivých spoločníkov?

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že samotný ekzém nie je jediným problémom, ale len akýmsi prejavom, nastaveným zrkadlom tela, ktoré sa snaží niečo vyjadriť. Nebojte sa, toto rozhodne nebude nejaký ezoterický článok, len sa snažíme celú vec nejako stručne zarámovať a ukázať, o čo vlastne ide, prečo tá nepríjemná vyrážka nemizne a prečo ste ju vy alebo vaše malé deti museli "dostať preč". V prvom rade sa ekzém delí na niekoľko typov, ktorých jasná identifikácia nám môže napovedať, či ide o prejav alergie, jednoduchú suchú pokožku, podráždenie pokožky nevhodnými produktmi, nedostatky vo výžive alebo možno ťažko zistiteľné autoimunitné stavy a poruchy imunity. Nie je prekvapujúce, že lekári majú často dosť ťažkú úlohu nájsť správnu príčinu. Pacienti potom končia len s krémami, ako je hydrokortizón, čo je protizápalový liek zo skupiny kortikosteroidných hormónov. Kortikosteroidy len tlmia príznaky.

A čo vlastne atopický ekzém zahŕňa? Napríklad kontaktná dermatitída, dyshidrotický ekzém, neurodermatitída, numulárny ekzém alebo stázová dermatitída. Takto môže znieť diagnóza v správe od kožného lekára. Stále je tu však otázka prečo. Prečo vznikla niektorá z týchto chorôb? Ako sme sľúbili, pozrieme sa na problém zvnútra tela.

Čo sa deje v tele?

V skutočnosti máme celý život podvedomú tendenciu dráždiť svoje telo niečím a nútiť ho reagovať. Začína to napríklad pri dojčení, keď niektoré deti neznášajú materské mlieko, plačú a majú kŕče v brušku. Neskôr rodičia nútia svoje deti jesť jogurty, ale čo keď intolerancia laktózy v tele pretrváva? Neznášanlivosť znamená aj zápal a zápal, ktorý je pôvodcom mnohých ekzémov. Kde teda hľadať? Do tráviaceho traktu! Deje sa toho veľa a zápalových reakcií je veľa. Čím zdravšie črevá, tým neutrálnejšie prostredie. Cez svoje steny tiež neprepustí žiadne častice potravy, ktoré by imunita označila za toxíny, proti ktorým je potrebné spustiť imunitnú smrtiacu reakciu. Takže v tomto prípade nie je na koži žiadna príčina. Svedivé, zdanlivo škaredé veci sú len následným účinkom. 
Ďalšou časťou tela, na ktorú treba poukázať, je pečeň a obličky. Ak sú tieto orgány preťažené, nedokážu rozkladať a vylučovať škodlivé látky, napríklad v dôsledku nedostatku niektorých dôležitých enzýmov, môže sa toto "znečistenie organizmu" prejaviť na pokožke. V neposlednom rade - ako je na tom vaša myseľ, v akom duševnom stave sa nachádzate? Mnohokrát bolo dokázané, že ekzém sa neustále zhoršuje s rastúcou úzkosťou, stresom a depresiou. Tieto príčiny sú príčinou vzniku vyrážok u mnohých dospelých v produktívnom veku.

Ako správne rozpoznať príznaky?

Môže to znieť banálne - vyrážku predsa pozná každý, nie? Problémom je, že epidémie sa môžu medzi sebou meniť a dokonca aj ich prejavy môžu byť rôzne. Samozrejme, niektoré vyrážky sú typické, ľahko rozpoznateľné - koža páli, je červená, núti vás škriabať sa, pretože miesto svrbí. Niektorí ľudia však môžu mať len extrémne suchú, slabú pokožku so sklonom k praskaniu a ani začervenanie nie je všadeprítomné. Koža môže byť sivá alebo hnedá (takmer ako opálenie), čo nemusí byť ľahké zistiť, pretože sa môže skrývať v kožných záhyboch a najmä deti môžu mať sivé škvrny na pokožke hlavy, vo vlasoch alebo na očných viečkach. Objavujú sa tiež škrupiny a výčnelky s tekutinou vo vnútri. Toto všetko je atopický ekzém.

Kľúčom k úspechu je diéta a zbavenie sa všetkého, čo môže dráždiť telo.

Úpravou stravy, testovaním potravín, ich vyradením z jedálnička môžete pomerne rýchlo zistiť, čo ovplyvňuje váš ekzém. Tým máme na mysli zníženie alergických reakcií - tie vedú k odstráneniu vyrážky naozaj výrazným spôsobom alebo sa jednoducho vôbec neobjavia. Je však dôležité pozerať sa na celú vec z dlhodobého hľadiska, pretože alergické reakcie na potraviny zvyčajne znamenajú aj priepustnosť črevných stien a narušenie črevnej mikroflóry. Skúste napríklad najprv vyradiť mliečne výrobky a lepok, potom obmedzte sóju a koreniny používajte len v menšej miere. A samozrejme - vynechajte čo najviac cukru, prestaňte zbytočne sladiť. Šetrná a nedráždivá strava ovplyvní vzhľad väčšiny vyrážok.

Špeciálne kúpele a kúpele

Kúpele na zmiernenie vyrážok používali už naše babičky a dávni predkovia. Kúpele z otrúb a škrobu boli hojne rozšírené, ale dnes sú obľúbenejšie olejové kúpele a kúpele s esenciálnymi olejmi, ako je čajovník, ktorý má antiseptické vlastnosti a uľahčuje hojenie. Ani soli určite nie sú na škodu. Napríklad kúpeľ so soľou z Mŕtveho mora zlepšuje hydratáciu pokožky, zlepšuje funkciu kožnej bariéry a znižuje zápaly, začervenanie a nerovnosti. Niet divu, že pri pobyte pri mori miznú mnohé problémy s ekzémom. Ak ste sa už vydali na juh, vyhraďte si aspoň 10 alebo 14 dní, aby vaše telo malo čas naštartovať všetky hojivé procesy a vaša pokožka mala čas na zahojenie.
A nezabudnite, že príliš časté kúpanie nie je zdravé ani pre pokožku, hoci všetci vieme, že hygiena je dôležitá už od útleho veku. Sprchujte sa raz za dva alebo tri dni, rýchlo, najlepšie do piatich minút, a pokožku príliš nevysušujte. Zabaľte sa do županu, kým je ešte mokrý, a relaxujte.

Vhodné doplnky stravy

Považujeme za najdôležitejšie spomenúť doplnky stravy prospešné pre vyššie uvedené zdravie tráviaceho traktu. Môžeme začať s probiotikami a prebiotikami. Tie sú kľúčové pre zdravú a rozmanitú mikroflóru. Pri výbere probiotika je dobré hľadať probiotikum pozostávajúce z viacerých kmeňov baktérií, najmä z rodu Lactobacillus a Bifidobacteria. Štúdie zistili, že správne množstvo týchto baktérií v črevách takmer automaticky zabraňuje vzniku zápalového prostredia v tráviacom trakte a pomáha udržiavať na uzde škodlivé kmene, ktoré rastú najmä pri konzumácii veľkého množstva sacharidov.
Protizápalový účinok aloe vera, kurkumínu alebo napríklad zázvoru podporuje normálne fungovanie tráviaceho traktu, zatiaľ čo extrakt z olivových listov, juky alebo ibišteka podporuje normálnu funkciu tráviaceho traktu a nesmieme zabudnúť na mimoriadne dôležitý vitamín, ktorý mnohí odborníci odporúčajú v boji proti ekzémom - vitamín D. Predbežný výskum tiež ukazuje, že nízka hladina vitamínu D počas tehotenstva a detstva môže zvyšovať riziko vzniku ekzému. Ak ste atopik, postupujte opatrne a každý doplnok stravy zaraďte postupne. Pri vašej citlivosti nikdy nie je jasné, ako bude vaše telo reagovať.

Mazanie oblastí prírodnou kozmetikou pre citlivú pokožku

V súčasnosti je veľkým trendom prírodná kozmetika, a to je len dobre, pretože chemické zložky nie sú pre pokožku nikdy úplne neutrálne. Všeobecne sa odporúčajú konopné masti a konopný olej, ktoré môžete užívať aj vnútorne. Ak by ste chceli do svojho čistiaceho procesu zahrnúť aj konopné produkty, existuje množstvo veľmi účinných mydiel s konopným olejom alebo samotným konope. Obľúbené je aj bambucké maslo. Zjemňuje pokožku a dodáva jej potrebnú pružnosť. Niektorí môžu uprednostniť včelí produkt - propolis. Včely ho vyrábajú zmiešaním sekrétov svojich hlavových žliaz s nazbieranou živicou. Propolis má silné antiseptické a regeneračné účinky, takže je vhodný najmä pre takú pokožku, ktorá potrebuje urýchliť proces hojenia, a v prípade, že sa snažíte zabrániť vzniku nevzhľadných jaziev po výraznej vyrážke, keď suchá pokožka praskne.