Pripadá vám, že máte dlhodobo vybité baterky? Navyše práve teraz, keď sa blíži leto, čas na vonkajšie aktivity, výlety s rodinou a aktívne formy dovolenky? Bohužiaľ to, čomu niekto prezýva jarná únava, môže ďalšieho trápiť aj po inej období roka. Najviac to zamrzí, akonáhle sú na obzore letné mesiace, ročné obdobia, kedy je človek prirodzene najaktívnejší. Čím to je? Musí únava automaticky znamenať zdravotné ťažkosti? A čo keď vás doktor kvôli sťažnostiam na únavu rovno posiela k psychológovi? V tomto článku sa vám pokúsime odpovedať na všetky dôležité otázky ohľadne energie. Zároveň sme spísali veľa tipov, ako energiu opätovne získať. Na rady, že si máte automaticky dať silnú kávu rovno zabudnite a poďte čítať ďalej.

Dôležité je uvedomiť si, ako energia vzniká

Vašej energiu ovplyvňuje dennodenne obrovské množstvo aspektov. Možno sa hodí začať úplne od začiatku - zistiť, ako energia vlastne vzniká. Pod pojmom energia si môžete predstaviť palivo nielen pre vaše telo, ale aj pre mozog, ktorý potrebuje vysielať správne signály. A aby takýto proces fungoval, potrebujete doslova mašinériu buniek, majúce za úlohu plniť celý rad, kaskádu procesov. Keď začne táto armáda buniek strádať alebo ich bude dráždiť čokoľvek škodlivého, k čomu sa ešte dostaneme, pravdepodobne vám nevyrobí toľko energie, koľko očakávate. Zoznámte sa s najdôležitejšou časťou bunky na výrobu energie - mitochondrií. Mitochondrie sú organely zodpovedné za výrobu adenosintrisfosfátu (ATP). Zjednodušene povedané sa pod týmto krkolomným názvom skrýva základné energetické obeživo pre bunky v našom tele. Pre predstavu - každá bunka za sekundu spotrebuje asi 10 miliónov (107) molekúl ATP. S aktivitou nároky na spotrebu rastú podobne, ako keď v aute zošliapnete plyn na podlahu a zvýši sa vám spotreba. Takto stúpa aj spotreba energie vo forme glukózy a verte, že celý systém je natoľko komplexný, že by vydal na niekoľko samostatných článkov. Najdôležitejšie, čo si z toho odniesť je vedomá podpora zmieňovaných mechanizmu na výrobu energie.

Zdravý vznik energie dokáže narušovať kopa vplyvov a mitochondrie, naše pomyselné elektrárničku, sú celkom náchylné na rad vecí. V nasledujúcom zozname možno nájdete aj nejakú neresť, u ktorej sa vám môže rozsvietiť pomyselný majáčik, pretože ide o váš prípad.

Čo škodí mitochondriám:

 • priemyselne upravené jedlo a polotovary
 • sacharidy vo forme sladkostí alebo bieleho pečiva
 • toxíny vo forme alkoholu a tabaku
 • statíny - lieky na zníženie cholesterolu
 • niektoré druhy antibiotík - napr. tetracyklíny
 • dlhodobý stres
 • čokoľvek ďalšieho, čo zvyšuje voľné radikály

Môže byť nedostatok energie aj známkou iných zdravotných ťažkostí?

Túto otázku si samozrejme môžete klásť, akonáhle zistíte, že nič z vyššie uvedeného zoznamu nie je vaším problémom. Bezpochyby sú prípady, keď nedostatok energie ukazuje na skrytý zdravotný problém alebo chorobu. V tom prípade je dobré vyraziť k lekárovi. Prekážkou, na ktorej môžete naraziť, je snaha niektorých menej odborných lekárov posielať svojich pacientov s dlhodobou únavou a nedostatkom energie smerom k psychológovi, pretože za tým automaticky vidia psychosomatický problém. Tento fenomén sa z moderného lekárstva síce pomaly vytráca, ale stále sa nájdu "starej školy" hľadajúci za všetkým "hlavu". Nebojte sa lekára zmeniť a získať viac odborných názorov.
Za nedostatkom energie sa totiž môžu skrývať aj niektoré genetické predispozície, napríklad znížená funkcia štítnej žľazy alebo dlhodobo prebiehajúcej infekcie bez jasných príznakov. Ak viete, že ste v minulosti napríklad prekonali mononukleózu - EB vírus, boreliózu alebo napríklad pľúcna chlamýdie, hodí sa urobiť kontrolné testy na stav protilátok, aby sa vylúčila možná reaktivácie niektoré z infekcií. K nim môže dôjsť z dôvodu oslabeného imunitného systému, aktuálne typicky treba po covid-19.

Tipy, čo urobiť pre zvýšenie energie a čo prospieva funkciu mitochondrií

 • Hýbte sa! A to aj keď máte málo energie. Nikto nehovorí, že musíte rovno behať maratóny, ale pohyb je pre zdravý organizmus a mitochondrie vnútri neho úplne kľúčový. Výkonnosť mitochondrií síce najviac podporujú intervalové tréningy a ich počet navyšuje posilňovanie, napriek tomu aj prechádzky alebo prechádzky na bicykli pomôžu. Ešte lepšie je joga a podobné cvičenia, ktoré umožnia mitochondriám fungovať lepšie a produkovať viac ATP.
 • Jedzte zdravo! To je ďalší kľúčový bod. Zbavte sa všetkých polotovarov a urobte si na jedlo a výber potravín čas - robíte to totiž pre seba. Nenechajte si rozhodiť energetickej hladiny ešte viac prebytkom kávy alebo čokoládou. Namiesto toho si dajte zdravé ovocie a zeleninu. Taká raňajky vo forme zeleného smoothie vás naštartuje rozhodne lepšie.
 • Doplňte antioxidanty! Ako sme uvádzali vyššie, voľné radikály mitochondriám škodí. Preto sa hodí s ich prebytkom zatočiť. Veľa antioxidačných látok nájdete napríklad v ženšenu pravom, chlorelle, ginkgo biloba, eleuterokoku či v pestreca. Samozrejme aj veľa zdravého jedla má antioxidačné účinky, hlavne potraviny z rastlinnej ríše. Kombinujte zelenú a farebnú zeleninu, to je ideálna cesta, ako antioxidačnú kapacitu zvýšiť.
 • Skúste praktizovať pôst! Vyskúšajte půstovat jedenkrát týždenne a to najlepšie o vode. Po jednodňovom pôstu potom začnite ľahkou raňajkami, najlepšie ovocím alebo zeleninou na pare. Nie je dobré vykonávať drastické pôsty, tie naopak môžu viesť k ešte väčšiemu oslabeniu organizmu. Vôbec najľahšie pôst je prestať jesť od cca 18,00 hod do cca 12,00 hod nasledujúceho dňa, kedy nezačnete raňajkami, ale rovno si dáte zdravý obed.
 • Zaistite dostatok tekutín! Jednou z príčin únavy býva práve nedostatok tekutín. Ak navyše začínate svoj deň šálkou kávy, prispievate tým ešte k odvodneniu organizmu. Bohužiaľ nielen káva má odvodňovacie efekt. Sladené nápoje a energetické drinky na vás budú mať rovnaký efekt. Naviac vám dodajú len kus falošné energie na chvíľu, nie dlhodobo. Najlepšie na pitie je skrátka čistá voda. Alebo skúste zelený čaj, kvalitné, sypaný.
 • Pracujte na svojej psychike! Extrémna vystresovaný dlhodobo vysáva energiu, ale zároveň znižuje funkciu imunitného systému a ďalšie systémy v tele, pretože je vzhľadom k stresu neustále vystavenej módu boj / útek. Snažte sa okolo seba budovať zmysluplné a harmonické vzťahy, meditujte, relaxujte.

Tipy na mitochondriálnej doplnky stravy:

 • koenzým Q10
 • L-karnitín
 • D-ribóza
 • horčík