Marec je mesiacom, u ktorého má veľa alergikov vyznačený tučný výkričník. Patríte medzi nich? Spoznáte, že je jar vo vzduchu, pretože vám začínajú neustále slziť oči, svrbí vás nielen v nosa a krku a bez balíkov papierových vreckoviek nedáte ani ranu? Možno si hovoríte, prečo práve vás trápi alergia na sezónne pele. Riešil s vami alergológ túto tému dopodrobna? Ak nie a vy pátrate po informáciách pomôže vám náš článok. Zamerali sme sa nielen na to, ako alergia vzniká, ale aj na jej liečbu a zmiernenie príznakov.

Prieskumy ukazujú, že minimálne 15% našej populácie trpí sezónnymi alergiami. Všetko sa odvíja od toho, kedy ktorý alergén kvitne. Jeden alergik zažíva mučivé obdobie v marci a apríli, iný sa neteší hlavne na júl. Celkový súčet však naznačuje, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) radí alergia na 4. miesto v poradí výskytu chronických ochorení na svete. Ako vidíte, nie ste v tom sami. Zmenu v dohľadnej dobe rozhodne nečakajte - v posledných rokoch sme svedkami geometrického nárastu alergických ochorení vo všetkých vekových skupinách, a bohužiaľ najviac u detí. Prečo sa to deje? Prečo sa alergia po celom svete zhoršujú? Všimnite si, že pravdepodobne žiadna vaša babička alebo dedko alergiou netrpia. Rodičia už možno niektorými druhmi môžu trpieť, všímate si? A potom sa pozrite medzi mladej generácie - problémy s alergiami je trápia oveľa vyššej miere. Niektorí ľudia ich dnes už vnímajú ako bežnú súčasť života, a to je zle. Za väčšinu problémov s alergiami môže zhoršovanie životného prostredia, zvýšená miera používania chémie a záležitosti spojené s nezdravým životným štýlom. Preto sú mladé generácie viac postihnutých - do týchto podmienok s rizikovými faktormi sa narodili.

Ďalšie rizikové faktory pre vznik alergie:

 • domáce zvieratá v mestských bytoch
 • tehotenstvo a narodenie dieťaťa vo vyššom veku matky
 • genetické predispozície - dedičnosť
 • fajčenie, alkohol a užívanie drog
 • polotovary a iné nezdravá strava od útleho detstva
 • nadužívanie antibiotík

Príznaky sezónnej alergie a čo sa v tele vlastne deje

Jarná alergia aj ďalšie druhy alergií sú spôsobené prehnanú reakciou tela na prítomnú látku. Pri precitlivenosti organizmu na pele sú na žírnych bunkách (čiže mastocytov či heparinocytech) a bazofiloch prítomné špecifické IgE protilátky proti peľom. Pri kontakte s peľovými zrnkami - očami, nosom, je v tele spustená kaskáda chemických dejov, ktorá vedie k degranulácii žírnych buniek a bazofilov - zjednodušene tzn. že sa púšťa alergická reakcia, uvoľňuje sa prehnané množstvo histamínu. Po stretnutí s alergénom môžete pozorovať svrbenie očí, sennú nádchu, astmu alebo vyrážku už pokojne po piatich minútach. Peľová alergia nie je nič, čo by ohrozilo váš život, nehrozí u nej skoro žiadne riziko anafylaktického šoku, ale ak týmto ochorením trpíte, asi priznáte, že život vie vo vybraných mesiacoch pekne znepríjemniť. A navyše, ak sa peľová alergia nerieši, môžete byť ohrození rizikom vzniku ďalších typov alergie a astmy. Ale prečo sú niečí žírne bunky toľko citlivé a iný s nimi a histamínom nemá problém?

Časť odborníkov vidí ako najväčší problém poškodenú črevnú výstelku a zhodujú sa na tom, že u väčšiny alergikov leží problém práve tu. Črevné výstelka vytvára bariéru medzi vonkajším prostredím a vnútrom čreva. Črevá sú taktiež domovom mnohých kmeňov baktérií, ktoré hrajú dôležitú úlohu nielen pri štiepení živín, ale hlavne ovplyvňujú efektívnosť imunitného systému. Črevné výstrelkov dokáže poškodiť hneď niekoľko z rizikových faktorov, o ktoré sme uviedli u predchádzajúcej kapitoly. Alkohol, antibiotiká, analgetiká, nezdravá strava (veľa cukru, mlieka, lepku atď.) Aj genetika ovplyvňuje jej stav, jej priepustnosť. Zdravé črevá dokážu prepustiť dôležité živiny ale zadrží väčšie, cudzie molekuly. Akonáhle sa táto jemná rovnováha naruší, hovoríme o syndróme priepustného čreva (Leaky gut). U Leaky gut cudzie molekuly prechádza črevnou stenou až do krvného riečišťa, kde na ne reaguje imunitný systém ako na nepriateľov a spúšťa histamínovou búrke a žírne bunky sa stávajú citlivejšie k degranuláciu. Znie to dosť odborne, ale vlastne je to jednoduché si predstaviť - napríklad ako cedidlo, ktorý už nefunguje správne. Čokoľvek čo prejde a nemalo prejsť jeho sitom dráždi organizmus - spúšťa alergickú reakciu. Ale ako súvisí priepustné črevo s peľom? Jednoducho! Imunitný systém v tomto stave reaguje prehnane už na väčšinu cudzích molekúl a k reakcii mu stačí aj zrnko peľu, ktorý pristálo v kútiku oka.

Rozdelenie sezónnych alergií na obdobie:

Jarné obdobie: obdobie stromov. Začína vo februári kvetom liesky, postupne kvitne jelša a najmä breza, hlavný alergén tohto obdobia, ktoré trvá asi do mája.

Letné obdobie: obdobie tráv. Trvá od mája do júla, hlavnými typmi tráv sú timotejka, mätonoh, lipnica, Tomka, reznačka, kostrava, ale môžu dráždiť aj niektoré druhy obilia.

Jesenné obdobie: obdobie burín. Hlavným alergénom je palina, v posledných rokoch aj ambrózia. Ostatné významné alergény: žihľava, drnavec, mrlík, špenát.

Diagnostika a liečba sezónnych alergií

Diagnostika alergiou na peľ našťastie nie je nič zložité na rozdiel od niektorých iných ochorení. A to už kvôli typickým, nepríjemným symptómom - spomínané svrbenie v nose, senná nádcha, pálenie očí. Možno vás partner alebo partnerka v noci dokonca vzbudil, že zrazu chápete, keď inokedy nie. Za to môže upchatý nos od alergie. Vyhrotiť sa príznaky peľovej alergie môžu aj do nepríjemného, ​​dráždivého kašľa prechádzajúca do prieduškovej astmy s typickým pískaním. Iní ľudia sa sťažujú aj na únavu, niektorí môžu mať aj ľahko zvýšenú teplotu a bolesti kĺbov. Pre všetky prípady môžete zájsť na alergológii, kde vám vykonajú jednoduchý kožný test alebo vyšetrenie krvi k preukazu špecifických protilátok proti jednotlivým peľovým alergénom v triede IgE.

Liečba sezónne sa dá rozdeliť na tri typy. Liečba črevnej výstelky a priepustného čreva patrí medzi tie, ktoré riešia príčinu, nie následok, ako je tomu u iného typu, ku ktorému sa dostaneme. Je to beh na dlhú trať, ale výsledok je blahodarný pre celé ľudské zdravie. Zahojiť priepustné črevo znamená zbaviť sa škodlivého zápalu, znášať oveľa viac druhov potravín, posilniť imunitu a taktiež uľaviť telu od prehnané histamínové - alergické reakcie na alergény. Základom liečby čriev je upraviť jedálniček, voliť vyváženú stravu plnú vlákniny a zdravých tukov. Blahodarné môžu byť aj niektoré doplnky stravy:

 • Aloe vera
 • L-Glutamín
 • Zinok
 • Inulín
 • Berberín
 • Omega 3
 • Kurkumín
 • Probiotiká

Ďalšie liečbu a úľavu od symptómov predstavuje farmakoterapie skupinou liečiv menom antihistaminiká. Dobre si tento výraz môžete zapamätať vďaka slovu histamín, o ktorom už dnes bola reč. Ide hlavne o liečbu symptómov, úľavu od alergických prejavov. V súčasnosti sú predpisované hlavne antihistaminiká menom levocetirizín, desloratadín, bilastin, rupatadín, fexofenadínu. Len niektoré sú bez predpisu. Existujú tiež stabilizátory mastocytov - Cromolyn (v súčasnosti len ako sprej) a Ketotifén. O ich užívaní sa poraďte s alergológom. Ten vám môže navrhnúť aj špecifickú imunoterapiu. Ide o liečebný postup, kedy vám do organizmu v pravidelných časových intervaloch podajú dávky alergénu. Bohužiaľ je najlepšieho efektu dosiahne, ak je imunoterapia peľovým alergénom indikovaná čoskoro po vzniku alergických ťažkostí. Špecifická imunoterapia má svoje prednosti, pretože znižuje riziko astmy.

Držíme vám sa zvládaním sezónnych alergií palce!