Zaujíma vás, aký vitamín, minerál alebo iný doplnok vám najviac prospeje? Kapsuly, tvrdé kapsuly, prášok alebo tekutá forma? Na doplnenie prospešných látok existuje naozaj veľa možností. A to ani nehovoríme o infúziách, injekciách alebo tinktúrach vyrobených rôznymi technológiami. Aby ste neboli úplne zmätení, pozrime sa dnes najmä na tekuté vitamíny. Dozviete sa o ich výhodách, možných úskaliach a o tom, ako ich najlepšie užívať, aby ste čo najskôr pocítili želaný účinok.

Starnutie, prostredie, ktorému sme denne vystavení, ako aj stres alebo nesprávne vyvážená strava z nás môžu nepríjemne rýchlo odčerpať vitamíny, minerály a ďalšie látky. Niektorí z nás majú problémy so správnym ukladaním týchto prospešných látok alebo ich naše telo nedokáže z rôznych dôvodov efektívne produkovať. Vedeli ste napríklad, že mnohé z nich sa v tele vôbec nedajú vyrobiť? U ostatných sa musí spoliehať výlučne na pomoc pri produkcii z baktérií v črevách. Možno sa pýtate, ako si naši dávni predkovia dokázali zabezpečiť takýto príjem všetkých látok. Je to jednoduché. V primitívnych spoločnostiach, kde sa nedodržiavali alebo stále nedodržiavajú hygienické pravidlá, pozri niektoré rozvojové krajiny, pochádza príjem vitamínov aj z kontaminácie potravín, ktoré prišli do kontaktu so špinou alebo dokonca s výkalmi. Samozrejme, mnohé látky si nedokážu zabezpečiť ani sami. Výsledkom je krátka dĺžka života. Našťastie v tejto krajine a v mnohých ďalších krajinách sveta existuje veľa možností. Okrem klasických kapsúl sa v poslednom čase dostávajú do popredia aj vitamíny, minerály a iné látky v tekutej forme. Sú navrhnuté tak, aby zabezpečili oveľa účinnejšie doplnenie potrebných látok počas každého dňa. Podarí sa im to? Vytvorte si vlastný obrázok z nasledujúcich odsekov.

Bezpečnejšie a pohodlnejšie na konzumáciu

Skvelým príkladom užívania vitamínov sú naše deti. Darí sa vám do nich dostať kapsule, pokiaľ to nie sú tie, ktoré sú sladené a rozpúšťajú sa v ústach cucaním? Deti, ale niekedy aj dospelí (najmä seniori) môžu mať problémy s prehĺtaním. Tablety a tabletky sa môžu zriedkavo alebo pri nedostatočnom prehltnutí zachytiť v hrdle a zablokovať dýchacie cesty. Je to nielen nepríjemné, ale môže to byť aj nebezpečné. Tekutá forma poskytuje v tomto ohľade oveľa väčší komfort. Vďaka tomu sú tekuté vitamíny skvelým spôsobom, ako môžu rodičia dodať svojim deťom alebo starým rodičom potrebné živiny bez toho, aby sa museli obávať akéhokoľvek nebezpečenstva. Okrem toho sa tekuté výživové doplnky dajú ľahko zamiešať do jedla, napríklad do rannej kaše. Naliať si ich do nápoja je ďalšia, ešte jednoduchšia možnosť.

Rýchlejšie vstrebávanie v tráviacom systéme

Rôzne formy vitamínov, minerálov a iných doplnkov majú tiež rôznu rýchlosť vstrebávania. Nejde len o to, že ide aj o množstvo, ktoré môže telo z doplnku skutočne získať. Najlepším spôsobom je nepochybne infúzia priamo do krvi a niektoré kliniky takýto výživový kokteil dokonca ponúkajú a samozrejme si zaň účtujú dobrú cenu. Infúzia je preto v reálnom svete úplne zbytočným riešením. Napriek tomu sa nemusíte vzdať prospešnej tekutiny. Tekuté perorálne vitamíny s vysokou čistotou a koncentráciou nemusia byť až tak vzdialené od infúzie alebo injekcie. V miere absorpcie dosahujú výborné výsledky a percento absorpcie je tiež vysoké. Tekutina obchádza proces rozkladu kapsuly, ktorý môže trvať zdĺhavo, a veľká časť látky sa medzitým znehodnotí žalúdočnými kyselinami alebo pôsobením baktérií v črevách.
Samozrejme, že medzi doplnkami stravy existujú výnimky s nutnosťou začať rozklad kapsuly až v hrubom čreve. Tieto používajú enterické kapsuly a sú to rôzne látky, ktoré by úplne znehodnotili žalúdočné kyseliny alebo jednoducho majú svoje miesto pôsobenia určené pre inú časť tráviaceho systému. Ale o tom inokedy.

Vysoká synergia

Multivitamíny v tekutej forme sú schopné dosiahnuť takú hustotu živín, akú nie je možné dosiahnuť pomocou kapsúl alebo tabliet. Alebo by ste ich museli jesť plnými hrstami! Tekuté vitamíny umožňujú zvýšenú koncentráciu jednotlivých mikroživín, ktoré sú potom zosilnené presnými kombináciami, ktoré vytvárajú silnejší konečný výsledok. V prípade tekutého vitamínu je teda účinok každej živiny väčší a lepší.
Pri užívaní dávajte pozor, aby ste dané látky užívali len s vodou alebo s tukmi. Takéto vitamíny D, K, E a A potrebujú na vstrebávanie tuk a forma výrobku na tom nič nemení. Ak si prezriete náš blog, určite nájdete ďalšie články na túto tému.

Tekuté vitamíny sú čistejšie

Krátka trvanlivosť výživových doplnkov vždy hrá v prospech ich čistoty. Minimálne množstvo pridaných látok alebo žiadne pridané látky prirodzene skracujú trvanlivosť, ale v tomto prípade by ste to mali oceniť. Tekuté vitamíny sú práve také. Naopak, zmes, ktorá sa používa na udržanie bezpečnosti tabliet počas dlhého obdobia, často obsahuje pochybnú kombináciu plnív, stabilizátorov a spojív, takže vaša kapsula s tabletami môže v podstate fungovať ako časová kapsula. Jednoducho povedané, čím menej obalov, tým čistejší a kvalitnejší výrobok pre konečného používateľa - vás.

Zhrnutie

Získavanie živín môže byť náročné, ale tekuté multivitamíny a iné doplnky výživy vám to uľahčia. Nekladú na vás vysoké nároky a zároveň vám veľa dávajú. Nenahrádzajú vašu bežnú stravu, ale dodávajú základné živiny, ktoré potrebujete, efektívnejšie ako iné bežné formy. Jediné, na čo odporúčame dávať pozor, môže byť dávkovanie. Nadmerný príjem niektorých mikroživín môže byť pri nevhodnom užívaní pre ľudský organizmus toxický. Preto používajte odmerku, ktorá sa často dodáva spolu s uzáverom, ale hlavne čítajte príbalový leták, kde ľahko zistíte, koľko si môžete dať na lyžičku alebo do nápoja, aby ste z daného výživového doplnku získali maximálny zdravotný prínos.