Snáď každý, kto ochorie, si kladie otázku, prečo ho postihli zdravotné problémy. Premýšľanie o pôvode chorôb je v mnohých civilizáciách a spoločnostiach bežné. Čo iné by malo byť hnacím motorom vedy. Pred viac ako 2000 rokmi Hippokrates vyhlásil, že "všetky choroby začínajú v črevách". Dnešní vedci, lekári a zástancovia alternatívnej medicíny čoraz častejšie tvrdia, že Hippokrates nebol ďaleko od pravdy, hoci od jeho myšlienky uplynuli celé stáročia. Hoci nie všetky choroby začínajú doslova v črevách, mnohé metabolické, autoimunitné a kognitívne ochorenia začínajú poruchami tráviaceho traktu alebo nerovnováhou mikrobiómu. Je to úžasné alebo hrozné? Pomôžeme vám urobiť správne rozhodnutie a odnesiete si množstvo užitočných informácií, vďaka ktorým sa vaše zdravie zlepší míľovými krokmi.

Os črevo-mozog a ďalšie

S vnútornosťami každého z nás je to trochu zložitejšie, ako sa môže zdať. Hovorí vám niečo os črevo-mozog? Alebo ste už niekedy počuli tvrdenie, že črevá sú druhým mozgom tela? Pozrime sa na tieto tvrdenia z trochu iného uhla. Ľudia sa často nesprávne domnievajú, že neprítomnosť príznakov v tráviacom systéme znamená zdravé črevá. To ani zďaleka nie je pravda. Bohužiaľ. Zatiaľ čo tráviace príznaky, ako sú nadúvanie, plynatosť, zápcha, hnačka, bolesti brucha atď., sú veľmi časté, takmer rovnako často sa príznaky prejavujú aj neurologicky v rôznych častiach tela - najmä v mozgu! Črevné poruchy môžu viesť k príznakom, ako je mozgová hmla, ťažkosti so sústredením, zlá pamäť, depresia a úzkosť. Je to preto, že črevá a mozog spolu neustále komunikujú prostredníctvom spomínanej osi črevo-mozog. Navzájom si dávajú signály a najznámejším je stres, ktorý sa prejavuje nevoľnosťou. Dokonalý príklad spolupráce mozgu a tráviaceho traktu! To všetko znamená, že zlá funkcia čriev môže viesť k zlej funkcii mozgu. Nie je to však jediná súvislosť. Medzi ďalšie oblasti, ktoré črevá úzko ovplyvňujú, patrí imunitný systém a s ním spojené riziko autoimunitných ochorení, regulácia hladiny cukru v krvi, detoxikácia a metabolizmus alebo funkcia mitochondrií, ktoré sú v tele zdrojom energie. Navyše, vedeli ste, že väčšina vašej DNA sa nachádza vo vašom mikrobióme, vzhľadom na vysokú koncentráciu baktérií - priateľských aj nepriateľských?

Čo zvyšuje riziko ochorenia?

Na zdraví čriev je krásne to, že veľmi dobre reaguje na zásahy do výživy a životného štýlu. Ak sa stravujete s vysokým obsahom spracovaných potravín a prežívate vysokú mieru stresu, môže to tiež pôsobiť proti vám. Keď však budete svoje črevá liečiť zmenou stravy, znížením stresu, doplnkami, bylinkami a správnymi živinami, tieto príznaky, ktoré sa často zdajú nesúvisieť, sa začnú zlepšovať. Všetky tieto systémy sú navzájom prepojené. Z dlhodobého hľadiska tak môžete zvýšiť alebo aktívne znížiť riziko rôznych ochorení alebo ho úplne odstrániť. Ale poďme hlbšie! Celkový životný štýl, ktorý praktizujete, ovplyvňuje vaše celkové trávenie, rovnováhu medzi mnohými kmeňmi baktérií, zápaly, ktoré mnohé potraviny podporujú, ako aj integritu črevnej sliznice. Všetky tieto faktory výrazne ovplyvňujú vaše zdravie.
Jeden príklad - podľa mnohých štúdií môžu nežiaduce bakteriálne produkty nazývané endotoxíny presakovať cez nesprávnou stravou poškodenú sliznicu čreva a dostávať sa do krvného obehu. Imunitný systém potom tieto cudzie molekuly rozpozná a napadne ich, čo vedie k chronickému zápalu. Zápalové prostredie je samo o sebe škodlivé pre vaše zdravie. Tam, kde je zápal, je aj oxidačný stres alebo zvýšený počet voľných radikálov. Mimochodom, telo reaguje na cudzie molekuly takým spôsobom, že v dôsledku toho pociťujete tzv. alergické prejavy.

Význam zloženia vášho mikrobiómu

Dnes vieme, že v tele je 10-krát viac bakteriálnych buniek ako ľudských. Ich zloženie súvisí s mnohými chorobami. A kde je najviac baktérií? Opäť sme v útrobách. Nezdravý črevný mikrobióm sa nazýva dysbióza. Lekári zistili, že zmeny v črevnej flóre predurčujú ľudí k ochoreniam, ako je cukrovka, autoimunitné ochorenie, reumatoidná artritída a autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. Za spomínanou dysbiózou stojí nedostatočná bakteriálna rozmanitosť a úbytok dobrých, prospešných baktérií. 
Odkiaľ pochádzajú? Niektoré z nich pochádzajú od vašej matky, keď sa narodíte. A ďalšiu časť získate počas dojčenia. V súčasnosti si zdravotný systém začína uvedomovať vplyv pôrodov cisárskym rezom, včasného užívania antibiotík u matky aj dieťaťa, umelej výživy, ako aj nadmernej hygieny. To všetko má vplyv na mikroflóru detí.

Čo zlepšuje zdravie čriev a mikrobiómu?

Nejedzte príliš veľa bielkovín, pretože strava s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov vedie k zvýšeniu počtu mikróbov tolerujúcich žlč a k zníženiu počtu fermikutov, kmeňov baktérií, ktoré sú dôležité pre premenu potravy na energiu. Samozrejme, príliš veľa sacharidov (tých nezdravých - jednoduchých) má tiež negatívny vplyv na črevnú flóru. Cukry, najmä rafinované, zvyšujú počet patogénov a znižujú počet zdravých druhov.
Jedným zo základov zdravia vášho tela je silné trávenie. Tráviace sekréty, ako sú žalúdočná kyselina, žlč a pankreatické enzýmy, podporujú zdravý mikrobióm a zdravé črevá. S pribúdajúcim vekom a často aj pod vplyvom stresu je naše trávenie náchylné na oslabenie, preto je dôležité aktívne podporovať tráviace procesy, možno aj pomocou bylinných liekov. Vyskúšajte napríklad kurkumín, extrakt z olivových listov, moringu alebo prebiotiká, ako je inulín alebo psyllium. Sledujte, čo robí vaše trávenie s vyšším príjmom vitamínov a minerálov. 
A ako rozpoznať slabé trávenie? Medzi príznaky patrí nadúvanie, obalený jazyk, reflux, nechutenstvo, veľa hlienu z nosa alebo hrdla, únava, ťažký žalúdok po jedle, nevoľnosť, vracanie a absencia stolice. Mimochodom - používate doma nejaké pesticídy? Zbavte sa ich! Takýto Round Up (glyfosát) špecificky ovplyvňuje črevnú flóru a inhibuje produkciu kľúčových živín, ako je tryptofán, ktorý je potrebný pre zdravú tvorbu serotonínu a melatonínu. Za zmienku stojí aj konzumácia biopotravín. Rastlinná vláknina a živiny sú kľúčom k podpore zdravej črevnej flóry.