Prínos kurkumy pre zdravie a čo je kurkumín

Prínos kurkumy pre zdravie a čo je kurkumín

V posledných rokoch sa korenie kurkuma rozšírilo do našich domácich kuchýň. Sama o sebe má množstvo priaznivých účinkov. Nemožno ich však porovnávať so samotným extraktom kurkumy - kurkumínom. Čo je kurkumín? S čím sa oplatí užívať pre maximálnu účinnosť? A prečo je v súčasnosti takým obľúbeným doplnkom stravy? Nie je prekvapujúce, keď sa viacerí vedci zhodujú, že ide o jeden z najúčinnejších výživových doplnkov, ktoré existujú na trhu.


Chytré dopĺňanie - ktoré doplnky sú naozaj dôležité?

Chytré dopĺňanie - ktoré doplnky sú naozaj dôležité?

Zaujíma vás, do čoho sa oplatí investovať? Určite v oblasti zdravia. A celkové zdravie je aj pohyb, priaznivý životný štýl, pri ktorom nechýba budovanie vlastnej kondície. To vás skôr či neskôr privedie k športovej výžive. Mnohí ľudia však robia chybu, keď v zápale a nadšení kupujú balenia doplnkov, aby mohli čo najrýchlejšie začať "naberať objem". Potom je tu však otázka - s ktorým doplnkom začať? Ktoré doplnky pôsobia synergicky a ktoré naopak? Dnes si predstavíme pomyselnú pyramídu suplementácie a najúčinnejšie doplnky nielen pre športovcov. Vďaka tomu môžete začať dopĺňať stravu inteligentne a neutrácať zbytočne peniaze.


Ako zdravo žiť a stravovať sa v práci na zmeny a pri náročnej práci?

Ako zdravo žiť a stravovať sa v práci na zmeny a pri náročnej práci?

Mnohí ľudia si nevedia predstaviť, že by sa začali sťahovať v rámci svojho zavedeného pracovného času. Klasická pracovná doba od 8:00, 7:00 do 15:00, v závislosti od zamestnávateľa. Ľudia sú jednoducho tvory, ktoré sa rýchlo prispôsobujú a od prírody hľadajú pomyselné pohodlie a bezpečie. Keďže sme krajina založená na priemysle, v posledných rokoch sa zvyšuje počet pracovných zmien. Preto si čoraz viac ľudí musí zvyknúť na zmeny v pracovnom čase, musia sa prispôsobiť. V súčasnosti sa práca na zmeny týka viac ako 28 % ľudí v krajine, možno sa blížime k 30 %! Stručne povedané, týka sa to viac ako milióna ľudí. Zamestnávatelia sa tešia z nárastu výrobnej kapacity, ale čo zdravie ľudí? Tento článok sme napísali pre všetkých, ktorí potrebujú v zdraví zvládnuť prácu na zmeny alebo nezvyčajne dlhé zmeny.


Máte na jazyku povlak alebo škvrny? Čo hovorí jazyk a ako vážne to môže byť?

Máte na jazyku povlak alebo škvrny? Čo hovorí jazyk a ako vážne to môže byť?

Ako vyzerá váš jazyk, keď ho vystrčíte pred zrkadlo? Zdá sa, že "sedí", alebo má nezdravú farbu, je pokrytá nevzhľadným bielym povlakom alebo mapami, ktoré môžu konkurovať glóbusu? Mnohí odborníci sa zhodujú v tom, že zo vzhľadu jazyka sa dá dobre vyčítať, aký je váš zdravotný stav. V najlepšom prípade poukazuje na nedostatočnú ústnu hygienu, ale inokedy môže byť varovaním pred vážnejšími príčinami. Ako sa naučiť čítať z jazyka? A čo všetko vám môže prezradiť?


Ako športovať na jeseň a vyhnúť sa prechladnutiu

Ako športovať na jeseň a vyhnúť sa prechladnutiu

Prechladnutie je najčastejším zdravotným problémom, ktorý každoročne postihuje obyvateľstvo pri výkyvoch teplôt a chladu. Veď aj v lete môžete prechladnúť kvôli nadmernej klimatizácii v rôznych priestoroch - napríklad v kancelárii. Nezamieňajte si prechladnutie s chrípkou. Jeho epidémia už takmer prestala existovať v dôsledku obmedzení týkajúcich sa koronavírusov, ale prechladnutie, nádcha, bolesť hrdla a kašeľ, skrátka akútny vírusový zápal, ktorý predstavuje prechladnutie, je tu s nami a bude tu s nami stále, vzhľadom na silu vašej imunity, jej možné oslabenie, napríklad ak si v jesenných mesiacoch oblečiete nevhodné oblečenie, keď idete športovať. Znamená to, že sa musíte strážiť a obmedzovať? Nie! Môžete bezstarostne športovať za každého počasia bez obáv z prechladnutia. Poradíme vám, aké sú zásady a akými spôsobmi sa dá prechladnutiu ešte predchádzať.


Ako si udržať pamäť? Toto sú triky proti zabúdaniu!

Ako si udržať pamäť? Toto sú triky proti zabúdaniu!

Začiatok zimného semestra na vysokej škole. Vraciate sa z dovolenky, ktorú ste si na poslednú chvíľu vybrali, aby ste si predĺžili leto. Po náročnom víkende sa však pokojne vráťte do práce. Všetky tri prípady majú jedno spoločné - potrebu začať sa sústrediť a reštartovať pamäť. Ako na to? Existuje niekoľko praktických trikov, ako si vybudovať pamäť, ako keby ste si zapisovali informácie do denníka.


Najčastejšie príčiny zvýšenej únavy - čo za ňou stojí?

Najčastejšie príčiny zvýšenej únavy - čo za ňou stojí?

Každý z nás je niekedy unavený. Ťažký deň v práci, náročný tréning, rušný víkend - to a mnoho ďalších sú dôvody pre dni únavy, po ktorých si jednoducho potrebujeme oddýchnuť. Vysoké nároky dnešnej doby si jednoducho vyžadujú, aby sme boli v dobrej fyzickej a psychickej kondícii a pripravení zvládnuť akúkoľvek výzvu. Proti tomu úplne stojí návyk na pohodlie, ktorý často oslabuje našu celkovú kondíciu a nedáva nám možnosť pripraviť sa na náročné obdobia. Ak sa táto nerovnováha často opakuje, môžete z dlhodobého hľadiska pozorovať zvýšenú únavu. Stručne povedané, denne sa stretávate s faktormi vlastného životného štýlu. Neviete, ako na ňom pracovať? A môžu byť príčiny zvýšenej únavy niekde inde? Na čo si dávať pozor alebo o čom sa poradiť so svojím lekárom? So všetkým vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.


Sú vaše nohy a ruky studené? S týmito tipmi prestanete mrznúť!

Sú vaše nohy a ruky studené? S týmito tipmi prestanete mrznúť!

Nastal posledný deň astronomického leta 2021. Už 22. septembra sa končí leto a začína jeseň. Tešíte sa na farebné stromy a celkové upokojenie? A čo chladné počasie? Ak patríte medzi mrazivých ľudí a nohy a ruky vám omrznú hneď, ako ráno klesnú teploty, na chlad sa netešíte s veľkým nadšením. Ale nebojte sa, určite nie ste sami - okamžite kŕčovité končatiny a pocit nedostatočného prekrvenia trápia celý rad ľudí. A štatisticky najmä ženy. Prečo sa to deje? Na čo poukazujú studené nohy a ruky? Je to banalita alebo vážny problém? A ako to zmeniť? Prinášame všetky odpovede!


Nízky krvný tlak - škodlivý pre zdravie? Prečo sa to stáva a ako to liečiť?

Nízky krvný tlak - škodlivý pre zdravie? Prečo sa to stáva a ako to liečiť?

Máte závraty, keď vstanete? Na vine je pravdepodobne nízky krvný tlak. Je závrat jediným sprievodným príznakom? A je nízky krvný tlak škodlivý pre vaše zdravie? Takzvaná hypotenzia našťastie nie je pre cievy taká nebezpečná ako vysoký krvný tlak. Môže však nepríjemne zasahovať do aktívneho života a pokaziť mnohé príjemné chvíle. Ak trpíte nízkym krvným tlakom, pravdepodobne dobre viete, čo máme na mysli. Ako teda zvýšiť tlak na optimálne hodnoty?


Zlomenina počas leta? Tipy na urýchlenie hojenia

Zlomenina počas leta? Tipy na urýchlenie hojenia

Štatistiky hovoria jasne - v lete dochádza k najväčšiemu počtu zlomenín, a to u detí aj dospelých. Skončil si aj so sadrou? Proces hojenia môže byť dosť zdĺhavý a určite nepridá na pozitívnej nálade človeka, ktorý sa len pozerá, ako leto pomaly plynie bez toho, aby si mohol naplno užiť posledné dni pri svojich obľúbených aktivitách. Našťastie existujú spôsoby, ako zmobilizovať bunky v tele, aby boli aktívnejšie, pričom sa odstráni poškodené tkanivo na okraji zlomenín a vytvoria sa nové vlákna, ktoré znovu spoja jednu časť kosti s druhou.


Jet lag? Tipy, ako zvládnuť jet lag počas cestovania

Jet lag? Tipy, ako zvládnuť jet lag počas cestovania

Tešíte sa na exotickú dovolenku? Alebo sa chystáte stať digitálnym nomádom? Tak či onak, určite nechcete zabíjať čas zbytočne dlhým a únavným jet lagom - pásmovou chorobou. Ak je to jedna alebo dve hodiny, nič sa nedeje, ale exotické destinácie, kde je časový posun dlhší ako šesť hodín - to dá každému zabrať. Preto sme pre vás pripravili všetky dôležité rady, ako znížiť jet lag a zmierniť jeho príznaky.


Denný príjem sacharidov - prejedáte sa počas leta?

Denný príjem sacharidov - prejedáte sa počas leta?

Hoci je diéta bez cukru v posledných rokoch hitom, mnohí odborníci varujú pred stále sa zvyšujúcim "syndrómom prázdnych kalórií", teda pred nadmernou konzumáciou jednoduchých sacharidov. A leto je jedným z najkritickejších mesiacov. Na dovolenke, na kúpalisku a pri stánkoch na turistických atrakciách sa každý rád naje. Nie je všetka vaša snaha o zdravý životný štýl po väčšinu roka márna? Koľko gramov sacharidov vlastne telo potrebuje za deň? A je správne úplne vynechať cukor (jednoduché sacharidy)? Získajme definitívne odpovede na tieto otázky.


Nafúknuté brucho? Tipy, ako sa jej zbaviť a užiť si all inclusive pobyty a letné festivaly jedla

Nafúknuté brucho? Tipy, ako sa jej zbaviť a užiť si all inclusive pobyty a letné festivaly jedla

Často sa sťažujete na nafúknuté brucho a máte pocit, že máte namiesto brucha balón vo chvíľach, keď sa to najmenej hodí? Keď sedíte s priateľmi v parku na festivale jedla, v reštaurácii plnej ľudí na dovolenke, ale hlavne - rozčuľuje vás nadúvanie najviac, pretože je jednoducho šialene nepríjemné? Nadúvanie čriev je jedno veľké tabu, ktoré trápi veľa ľudí. Verte mi, nie ste sami! Ale prečo sa to deje? Aké sú najčastejšie príčiny? To všetko si preberieme v dnešnom článku.


Akú výživu a doplnky potrebujete dopĺňať pri letných športových výkonoch?

Akú výživu a doplnky potrebujete dopĺňať pri letných športových výkonoch?

Športovanie k letu patria a priaznivé počasie dokáže k aktivitám priviesť oveľa väčšie percento ľudí, než keď je jeseň alebo zima. Leto ale nie je len o príjemných podmienkach, aj keď sa naša krajina nachádza v miernom pásme. Tropické teploty počas júna, júla a augusta kladú na ľudské telo oveľa vyššie nároky, ktoré rapídne rastú so zvýšenou záťažou, potením a svalovú námahou. Viete, ako podľa toho upraviť stravu? Viete aké vitamíny, minerály a ďalšie doplnky stravy telo potrebuje dopĺňať pri letnom športovaní?


Čo sa skrýva pod skratkami EPA, DHA a CLA? Všetko o omega mastných kyselinách

Čo sa skrýva pod skratkami EPA, DHA a CLA? Všetko o omega mastných kyselinách

Názvy doplnkov stravy sa veľakrát skrývajú pod docela zložitými skratkami, pripomínajúce zaklínadlá - ALA, R-ALA, ALC, 5-HTP, 5-MTHF, NAD, DMAE a ďalšie. Chytáte sa? Podobne sa zjednodušujú, skracujú aj názvy tých najdôležitejších látok v omega mastných kyselinách. Nech máte prehľad, čo znamená EPA, DHA a CLA - teda to, kvôli čomu predovšetkým patrí doplnky s omega mastnými kyselinami, medzi tie najobľúbenejšie suplementy na trhu, spísali sme tento článok!


Byliny pre všetko. Aké sú najkomplexnejšie rastlinnej doplnky stravy?

Byliny pre všetko. Aké sú najkomplexnejšie rastlinnej doplnky stravy?

Pozitívne účinky na zdravie sú u mnohých rastlinných doplnkov stravy nespochybniteľné. Veď aj veľa liekov na predpis vychádza z látok, ktoré sú obsiahnuté v rôznych druhoch rastlín. Každá liečivá rastlina má svoje špecifické účinky vzhľadom na množstvo obsahu rôznych látok. Aké rastliny sú považované za tie najúčinnejšie? Najkomplexnejšie? Skrátka existujú supermani medzi rastlinami s mimoriadne širokým spektrom účinkov, ktoré vám nesmie chýbať?


Schádza vám energie pre letné aktivity? Tipy, čo urobiť pre zvýšenie energie

Schádza vám energie pre letné aktivity? Tipy, čo urobiť pre zvýšenie energie

Pripadá vám, že máte dlhodobo vybité baterky? Navyše práve teraz, keď sa blíži leto, čas na vonkajšie aktivity, výlety s rodinou a aktívne formy dovolenky? Bohužiaľ to, čomu niekto prezýva jarná únava, môže ďalšieho trápiť aj po inej období roka. Čím to je? Musí únava automaticky znamenať zdravotné ťažkosti? A čo keď vás doktor kvôli sťažnostiam na únavu rovno posiela k psychológovi? V tomto článku sa vám pokúsime odpovedať na všetky dôležité otázky ohľadne energie. Zároveň sme spísali veľa tipov, ako energiu opätovne získať. Na rady, že si máte automaticky dať silnú kávu rovno zabudnite a poďte čítať ďalej.


Ako vybrať kolagén? A čím je možné jeho tvorbu podporiť?

Ako vybrať kolagén? A čím je možné jeho tvorbu podporiť?

Kolagén patrí dlhodobo medzi najobľúbenejšie doplnky stravy. A pretože na dopyt trh vie dobre reagovať, je k dostaniu veľa kolagénových suplementov. Akú formu tejto nerozpustné bielkoviny užívať, aby sa benefity naozaj prejavili? A viete, že v ľudskom tele sa nachádza niekoľko desiatok rôznych typu kolagénu? Preto sa z výberu môže trochu zatočiť hlava. Ale nebojte, tento článok vznikol, nech sa v nákupe správneho typu kolagénu ľahko vyznáte.


Čo všetko riadi hormóny? Prečítajte si, ako ovplyvňujú váš život

Čo všetko riadi hormóny? Prečítajte si, ako ovplyvňujú váš život

Hormóny sú niečo ako poslovia informácií medzi jednotlivými súčasťami organizmu. Dopamín, adrenalín, serotonín, kortizol a mnoho ďalších hormónov udáva aj teraz a každú ďalšiu sekundu, aký máte práve deň, či sa budíte s úsmevom, dobre spíte či ste nervózny. Možno do tohto zložitého procesu zasiahnuť? A ako to vyzerá, keď máte niektorého z hormónov prebytok alebo naopak nedostatok?


AKO SI UDRŽAŤ ZDRAVÉ KĹBY DO NESKORÉHO VEKU?

AKO SI UDRŽAŤ ZDRAVÉ KĹBY DO NESKORÉHO VEKU?

Žili ste v domnení, že problémy s kĺbmi sú vyhradené iba seniorom, ale zisťujete s vlastnou skúsenosťou, ako mylná je to predstava? Kĺby môžu trápiť aj mladých ľudí. A naopak aj v pokročilom veku je možné udržať zdravé a plne funkčné, ak sa o ne dobre staráte. Viete, čo vaše kĺby potrebujú, čo im "chutí" a čoho sa naopak vyvarovať? Zabudnite na staré presvedčenie o hltanie gumových medvedíkov a čítajte ďalej.


SEZÓNNOU ALERGIE - PREČO VZNIKÁ ALERGIA NA PEĽ A AKO JU LIEČIŤ?

SEZÓNNOU ALERGIE - PREČO VZNIKÁ ALERGIA NA PEĽ A AKO JU LIEČIŤ?

Marec je mesiacom, u ktorého má veľa alergikov vyznačený tučný výkričník. Patríte medzi nich? Spoznáte, že je jar vo vzduchu, pretože vám začínajú neustále slziť oči, svrbí vás nielen v nosa a krku a bez balíkov papierových vreckoviek nedáte ani ranu? Možno si hovoríte, prečo práve vás trápi alergia na sezónne pele. Riešil s vami alergológ túto tému dopodrobna? Ak nie a vy pátrate po informáciách pomôže vám náš článok. Zamerali sme sa nielen na to, ako alergia vzniká, ale aj na jej liečbu a zmiernenie príznakov.


STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ. POZNÁTE JEJ ZÁSADY A NEROBÍTE TIETO CHYBY?

STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ. POZNÁTE JEJ ZÁSADY A NEROBÍTE TIETO CHYBY?

Existujú stovky a možno aj tisíce kozmetických produktov, ktorých výrobcovia sa snažia tvrdiť, že práve prípravok tej či onej značky je finálnym riešením na starostlivosť o pleť a oddialenie starnutia pokožky. Bohužiaľ ani ten najlepší krém na svete nebude odvádzať svoju prácu ako očakávate, ak nevedomky robíte niektoré z chýb pri starostlivosti o pleť. Akých princípov sa držať? A čo naopak patrí medzi chyby?