Aké sú riziká očkovania? Mýty a fakty o vakcínach proti covidu

Hovoria nám, že sme "vo vojne". Snáď každý deň počujeme podobné vyhlásenie našich ústavných činiteľov, smerujúce na súčasnú situáciu s pandémiou covid-19. Bohužiaľ, je tiež fakt, že sme vo vojne s dezinformáciami. Okolo očkovania novú vakcínou proti koronavírusu ich koluje mnoho. Kde je pravda? Prináša narýchlo vyvinutá vakcína nebezpečenstvo pre naše zdravie? Radi by sme týmto článkom pomohli k vyvráteniu mnohých lží, ktoré okolo celej problematiky kolujú a pomohli šíriť fakty z overených zdrojov.

Spôsobov, ako sa chrániť pred koronavírusom existuje hneď niekoľko, ale ani jeden sa nedá porovnávať s účinkom vakcíny. Sociálny dištanc nebaví asi nikoho, neustále nosenie rúšok je obťažujúce a podpora imunity nás pred vírusom neochráni, iba zmierni príznaky a urýchli uzdravenie. Ohľadom toho sme pre vás napísali už článok, ktorý si môžete prečítať tuto:

COVID-19: KOMU HROZÍ VYŠŠIA RIZIKO? + RADY AKO HO ZNÍŽIŤ

Ale späť k vakcínam proti covidu-19, teda vírusu, ktorý bol prvýkrát objavený koncom roka 2019 v čínskom meste Wu-chan,. Tam sa šíril pravdepodobne z tržnice, na ktorej sa predávajú okrem iného "exotické" zvieratá. Hygienické opatrenia sú diskutabilné. Ochorenie sa rýchlo rozšírilo a v marci 2020 bolo označené za celosvetovú pandémiu. Vznikol aj celosvetový nátlak na rýchly vývoj vakcín.

vakcína2

Druhy vakcín na očkovanie proti covid-19

V súčasnosti mieri na Slovensko alebo tu už v nejakom množstve máme prípravky od spoločností Pfizer / BioNTech s označením Comirnaty a vakcínu Moderna. Čoskoro sa snáď dočkáme aj ďalších, od spoločností Johnson & Johnson alebo Astra Zeneca. Rusko vyvinulo svoju vakcínu Sputnik a vlastný preparát vyrobila aj Čína. Práve posledných dvoch spomínaných vakcín sa ľudia najčastejšie obávajú.

Dostanem z vakcíny covid?

To je veľa častá otázka. Doslova na smiech sú niektoré presvedčenia a tvrdenie, že sa vo vakcínach ukrýva čip, cez ktorý nás politici budú môcť sledovať alebo ovládať. Zabudnite na to! Rovnako zabudnite na myšlienky, že zo spomínaných vakcín, dostupných v EÚ, dostanete covid. Vakcíny nenesú samotný vírus, ale takzvané mRNA, ktoré prenáša do ľudského tela informáciu o výrobe vírusového, covidového antigénu - oznámi nášmu telu, aby si proti vírusu vyrobilo protilátky, takže keď s ním neskôr príde do styku, bude mať pripravenú armádu protilátok pre boj. 

Znížená imunita a vakcína - je to problém? A čo alergie?

Vďaka tomu, že novo vyvinuté typy vakcín fungujú na informačnom princípe a neprenášajú samotný vírus, nie sú známe riziká, ktoré by mohli ľuďom so zníženou imunitou hroziť. Problémom môže byť skôr opačný efekt - imunokompromitovaní ľudia nemusia vykazovať tak dobrú odpoveď na vakcínu, ich systém si nemusí vytvoriť dostatočnú armádu protilátok. Najlepšie vám túto problematiku určite rád vysvetlí váš lekár, najlepšie imunológ.

A ako sú na tom alergici? Áno, v tomto prípade podľa odborníkov môže hroziť nejaké riziko prehnanej alergickej reakcie na látky vo vakcíne. Hovorí sa tomu anafylaktický šok. Typicky sa prejavuje radou symptómov, medzi ktoré patrí svrbivá vyrážka, dusenie a nízky krvný tlak. Na pozore by ste mali byť hlavne ak ste sa s takou reakciou stretli, napríklad pri včelom bodnutí. Po očkovaní by ste mali zotrvať u lekára alebo v očkovacom centre, pretože  v prípade takejto reakcie by vám mohol zdravotný personál podať lieky proti alergii - antihistaminiká či auto-injektory, ako je EpiPen.

vakcina3

Aké sú známe nežiadúce účinky?

Okrem možnej alergickej reakcie existuje riziko nežiadúcich účinkov. Povedať, že je niečo bezpečné, stopercentne nemožno nikdy. Čo podľa overených, dostupných informácií spozorovali očkovaní pacienti? Bolesť a opuch v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, zimnica a horúčka alebo pocit na vracanie. Niekedy sa hovorí aj o závažnejších nežiaducich reakciách, ako je akútna periférna obrna lícneho nervu - teda ochrnutie jednej strany tváre. Napriek tomu nejde o trvalý stav. Táto komplikácia postihla menej ako 1 z 1000 zaočkovaných, hovoria dáta.

A ako to, že sa všetko stihlo tak rýchlo?

Na záver - pýtate sa, ako je možné, že vakcína proti koronavírusu uzrela svetlo sveta tak rýchlo? Vedci mali výhodnú štartovaciu pozíciu - nemuseli vyvíjať látku na "zelenej lúke" - pri vývoji vakcíny proti Covid-19 bolo možné nadviazať na výskum a vývoj vakcíny na ochorenie MERS, ktoré je tiež spôsobené koronavírusom, hoci iného typu. Kvôli pandémiu a mimoriadnej rozšírenosti koronavírusu bolo taktiež relatívne jednoduché nájsť dostatok dobrovoľníkov, ktorí sa počas testovania nakazia, a otestujú tak účinok vakcíny proti covid-19.

"Uvedomme si, že vírus SARS-CoV-2 patrí k vírusom, na ktoré sa už v minulosti zameriavali výskumné tímy. Farmaceutické firmy aj výskumné tímy sa v súčasnej dobe predstihujú v tom, ako posunúť vývoj ďalej a koľko do neho vložiť investícií práve preto, aby všetko prebehlo rýchlo. Každá z nich je tiež ochotná do výskumu investovať oveľa viac finančných a ľudských zdrojov, ako tomu bežne býva."

Dúfame, že vám informácie pomôžu nazerať na očkovanie proti covidu správnym smerom.