Čo sú to nootropiká? Chytré látky pre náš mozog prekvapí.

Ak ste už počuli o čoraz častejšie skloňovanom fenoménu "BioHacking" (vedomý a aktívny prístup k vlastnému životu a biológii), určite vám neunikol ani výraz nootropiká. Čo sa pod ním skrýva? Čo s týmito látkami dokážeme vylepšiť? Ak chcete tak trochu hacknúť svoj mozog, čítajte ďalej.

Zlepšiť funkcie mozgu by chcela si každý z nás. Lepšie sa učiť, všetko si pamätať, vedieť sa perfektne koncentrovať a za žiadnu cenu neprokrastinovat. To znie ako skvelý plán na produktívny a úspešný život, že? Ako funkciu mozgu zlepšiť sa ľudstvo snaží už po stáročia - začalo to už sa šamanmi a vládcovia, ktorí chceli získať nebývalej schopnosti. Vedieť niečo lepšie ako ostatní, vyčnievať svojimi zručnosťami a všetko aplikovať do bežného života je bezpochyby lákavé hlavne pre tých, ktorí majú vysoké ambície a nároky. Na druhej strane je náš rýchly svet plný okolitých ruchov, plný akejsi audiovizuálne inflácie, s ktorou sa stretávame dennodenne. Všetci títo narušitelia našej koncentrácie dokážu funkcie mozgu vyviesť z miery. Preto môže byť zameranie sa na nootropiká zaujímavým riešením krízy myslenia a sústredenia sa.

nootropika

Čo teda nootropiká sú presne? Ide o doplnky stravy, liečivá ale aj potraviny, ktoré sú označované ako chytré drogy. Ich schopností je zlepšovať ľudskou pamäť a funkcie mozgu. Termín nootropic je odvodený od starogréckeho nos (vnímanie) a tropein (ohnutie, otočenie). Jedná sa taktiež a obľúbené látky medzi športovcami, pretože koncentrovať sa a byť psychicky v pohode je pre športový výkon zásadné a tvoria veľkú časť úspechu, zhodujú sa všetci psychológovia a psychoterapeuti. Nakoniec sa možno budete diviť, aké potraviny alebo látky medzi nootropiká patrí. A mimochodom, ak ste ešte nevideli film Limitless (Všemocný) z roku 2011, odporúčame ho zhliadnuť. Hlavný hrdina v tejto snímke po tom, čo vzal zázračnú pilulku, získal neobyčajne vysoké mentálne schopnosti a stal sa "mozgovým Supermanom".

Medzi domácimi znalci na poli lekárstva je v tomto ohľade vpredu napríklad Doc. RNDr. Vlastimil Dohnal. Dodáva, že chytré látky pre náš mozog môžu pomôcť tam, kde bola narušená mozgová funkcia - buď ochorením alebo nejakým úrazom, šokovú situácií a podobne. Upozorňuje taktiež, že na rozdiel od drog, u ktorých je nástup efektov rýchly, u nootropík je potrebné byť trpezlivý a užívať tieto látky pravidelne. Nootropiká pôsobí až po dlhšej dobe, pokojne po viac týždňoch až mesiacoch.

Nootropiká sú aj v potravinách

Profesor Dohnal upozorňuje taktiež na niektoré potraviny, ktoré sú doslova zázračným zdrojom spomínaných látok. Medzi mne patrí potraviny bohaté na lecitín. Náš organizmus totiž z lecitínu získava cholín, základný stavebný kameň acetylcholínu, ktorý patrí medzi základné neurotransmitery. Takto sú nazývané látky prenášajúce vzruchy medzi našimi nervovými bunkami. Nedostatok tohto transportéra je spájaný s niektorými chorobami, napríklad so vznikom Alzheimerovej choroby a iných psychiatrických ochorení sprevádzaných poruchami pamäti. Na cholín sú bohatá hlavne vajíčka, ale aj brokolica, mäso z lososa a hovädzia pečeň, teda potraviny ktoré nemusia byť každému po chuti. Patrí totiž presne medzi tie ktoré buď milujete alebo úplne neznášate. Našťastie možno lecitín, z ktorého sa cholín vyrobí, dostávať do tela i suplementáciou. Fyziologická potreba lecitínu naviac v ľudskom organizme prirodzene stúpa napríklad pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi, nadmernej fyzickej a psychickej záťaži, konzumácii alkoholu, rekonvalescenciu a regeneráciu. Dôležité je tiež spomenúť že s pribúdajúcim vekom klesá schopnosť tela si cholín vyrobiť samo.

nootropika3

Nootropiká ako doplnky stravy

Mať istotu, že užitočných látok pre náš mozog získavame dostatok, je zaručené vďaka výťažkom, ktoré sa na trhu objavujú. Chceme vám dať vedieť, aké to sú. Okrem spomínaného lecitínu je významným nootropikem resveratrol. Že ste o tejto látke pochádzajúce najmä z vínnej révy ešte nepočuli? Nie je to totiž úplne bežná rastlinná látka. Patrí do skupiny polyfenolov, nachádza sa v mnohých rastlinách a je súčasťou imunitného systému rastlín. Okrem iného priaznivo pôsobí na náš kardiovaskulárny systém. Oveľa viac ste určite počuli o Omega 3 mastných kyselín z rýb. Rybí olej je bohatým zdrojom kyseliny dokosahexaenovej (DHA) a eikosapentaénovej (EPA), dvoch typov omega-3 mastných kyselín. Dostatočné množstvo týchto látok v tele priaznivo pôsobí na stav nášho nervového systému, ktorý ako viete s funkciou mozgu úplne súvisí. Známe taktiež je, že príjem kyseliny dokosahexaenovej (DHA) z tela matky prispieva k normálnemu vývoju mozgu plodu v jej tele a dojčiat nezaopatrených materským mliekom.

Medzi nootropiká patrí aj látky z našich najobľúbenejších nápojov. Ide o kofeín a l-theanin. Kofeín je po chemickej stránke alkaloid a hlavne ako zaručený "dobíjač" energie. Keď sme unavení, po šálke silnej kávy siahneme takmer automaticky. Kofeín pomáha zlepšiť sústredenie, ale aj zvýšiť čulosť, bystrosť, obratnosť. A kto kávu nemá rád, môže taktiež využiť sily doplnku stravy. Keď sa od kávy presunieme k milovníkom zeleného čaju, všetci spozornie, akonáhle sa vysloví aminokyselina l-theanin. Zároveň je to tiež glutamátovej antagonista - blokuje glutamátovej receptory v mozgu, proces, ktorý podľa štúdií spôsobuje pocit upokojenia vďaka zvýšenej aktivite alfa vĺn. Väčšina užívateľov L-theanín uvádza upokojujúci účinok už 30-45 minút po užití, Takže tu platí výnimka od toho, že nootropic začínajú účinkovať až pri dlhšom užívaní.

Rhodiola rosea (Rozchodnica) nie je iba rastlinou patriaci medzi adaptogény. Vo voľnej prírode ide o kriticky ohrozený, ku ktorého vyhubeniu došlo hojnými zbery - priaznivé účinky tejto rastliny na náš organizmus sa stali tak preslávené, až sa ľuďom takpovediac podarilo túto rastlinu zlikvidovať. Našťastie sa dnes pestuje priamo pre zber, takže sa ochrany nemusíme báť. Rhodiola priaznivo pôsobí na naše sústredenie, mozgovú aktivitu aj duševnú výkonnosť. Bylinku dá využiť napríklad pri príprave na skúšky či všeobecne pri učení a memorisování.

Na záver nesmieme zabudnúť na Creatine, prírodnú látku, na ktorej počiatku vzniku stoja dve aminokyseliny - glycín a arginín a ďalšie látku, aminokyselinu L-karnitín. Áno, aj tieto látky, toľko populárne medzi športovcami, fitness nadšenci a kulturistov patrí medzi nootropiká.

Starať sa o vlastné mozog je oplatí. Keď predchádzajúce informácie dobre využijete, budete s Nootropiká dobre zaobchádzať po celý deň a na pravidelnej báze, určite môžete byť pripravení na dychberúci výkony vášho myslenia, ale aj zlepšený výkon počas celého dňa.