COVID-19: KOMU HROZÍ VYŠŠIA RIZIKO? + RADY AKO HO ZNÍŽIŤ

O pandémiu COVID-19 počujeme dennodenne. Bohužiaľ. A kým sa vyvinie spoľahlivá vakcína alebo liek, nič sa asi výrazne nezmení. Čo sa ale zmeniť môže je naša informovanosť a pripravenosť. Preto sme sa rozhodli naštudovať všetky dostupné informácie z overených zdrojov ako je potrebné americká vládna agentúra CDC - Centers for Disease Control and Prevention alebo prestížne Mayo Clinic a ďalšie. Vďaka tomu vám prinášame ucelené informácie o tom, kto presne je viac ohrozený a prečo. Reagujeme tak na to, že od vládnych činiteľov stále počujeme iba všeobecné "seniori a chronicky chorí" a zároveň sme neustále masírovaní dezinformáciami. Preto dúfame, že náš článok prinesie čo najväčší úžitok a zároveň prikladáme niekoľko tipov na zníženie rizika, ktoré nám prídu dôležité a o ktorých sa treba tiež zrovna moc nehovorí.

Než sa dostaneme k samotnému článku, radi by sme vás k niečomu vyzvali so všetkou vážnosťou. Prosíme, nečítajte si informácie o koronavírusy z netransparentných webov, pochybných odkazov a hromadné "reťazové" e-mailové správy, ktoré sa snažia byť šokujúce, radšej rovno mažte. Ak chcete byť v obraze, sledujte najlepšie verejnoprávne médiá a ozajstné kapacity z oblasti epidemiológie či imunológie. Niekedy to totiž vyzerá, že odborníkom na Covid sa dnes stáva skoro každý, kto vystúpi v nejakom článku alebo videu na YouTube. Táto situácia nás veľmi mrzí, a preto dúfame, že nami naštudované, vedecky podložené informácie z prestížnych zdravotníckych webov a organizácií, ktoré vám tu nazdieľate, budú k úžitku aspoň nejakú častí a pomôžu ako vám, tak celé našej spoločnosti.

covid masky

Jedny z najlepších zdrojov informácií ohľadom Covid-19 sa nám javí rozhodne tých z CDC (Centers for Disease Control and Prevention), NHS (United Kingdom National Health Service) či MAYO CLINIC. Všetky tri zdroje sa zhodujú, že nový typ koronavírusy môže u každého vyvolať vážny priebeh ochorenia a je samozrejme vhodné sa vyhýbať možnosti nákazy, aj keď sme úplne zdraví. U niektorých z nás je ale riziko ťažkého priebehu ochorenia vyššia a nejde to len a len zhrnúť do spojenia "seniori a chronicky chorí".

Rizikové faktory pre ochorenie Covid-19 + tipy:

Pľúcne problémy

COVID-19 najčastejšie zaútočí na pľúca, ak nie je iná časť tela nijako oslabená. Riziko závažných príznakov je vyššie u stredne ťažkých až ťažkých foriem astmy, cystickej fibróze, pľúcne fibróze a rakovine pľúc. Špecialisti dôrazne upozorňujú, že je dôležité zostať na vašich udržiavacích liekoch, aby ste udržali príznaky čo najkontrolovanejšou, pokiaľ sa s niektorým z ochorení stretávate. Opatrenia by mali byť podobné ako pri chrípke, vyhnite sa peľu, roztočom, tabakovému dymu či studenému vzduchu. Silné emócie a stres môžu u niektorých ľudí vyvolať astmatické záchvaty. Rovnako tak nezabúdajte na to, že sám stres je príťažou pre imunitu, ktorú sa snažíme mať čo najsilnejší v tomto období.

Cukrovka, obezita a srdcové problémy ako je vysoký tlak

Obezita a cukrovka znižujú účinnosť nášho imunitného systému. Cukrovka dokonca všeobecne zvyšuje riziko infekcií ... vrátane COVID-19. Preto sa zamerajte na to, ako si udržiavať správne hladiny cukru v krvi. Poraďte sa s vaším lekárom a naštartujte podporu i niektorými vhodnými doplnkami stravy pre nastolenie normálnych hladín cholesterolu v krvi. Medzi tie patrí napríklad zázračná čínska huba Ganoderma lucidum známa ako reishi, omega 3 mastné kyseliny, cesnak, chitosan či Glukomanánu.

Riziko vážneho priebehu je vysoké tiež ak máte ochorenie srdca, ako je kardiomyopatia, pľúcna hypertenzia, vrodené srdcové ochorenia, zlyhanie srdca alebo ochorenia koronárnych tepien. Problémom je tiež vysoký krvný tlak. Vždy udržujte vysoký krvný tlak pod kontrolou a vždy užívajte lieky podľa pokynov lekára. Opäť môžeme na podporu odporučiť aj niektoré doplnky stravy - eleuterokok, extrakt zo zeleného čaju, resveratrol a ľubovník bodkovaný sú výborné prírodné zdroje.

eleuterokok (2)

Rakovina a niektoré poruchy krvi

Rakovina je samo o sebe život ohrozujúce ochorenia. Riziko v spojení s koronavírusy sa môže líšiť v závislosti od typu rakoviny a druhu liečby, ktorú pacient dostáva. Kosáčikovitá anémia je ďalší stav, ktorý zvyšuje riziko závažných príznakov - ide o dedičnú poruchu, ktorá spôsobí, že červené krvinky tvrdnú a deformujú sa. Kvôli tomu odumierajú skoro, takže kyslík nemôže byť správne transportovaný. Ďalšie zdedená porucha krvi zvyšujúce riziko ťažkých príznakov pri covidu nesie meno talasémia.

Oslabený imunitný systém

Imunitný systém oslabuje mnoho stavov. Od dlhotrvajúcich chorôb cez chronický stres po celkovo nezdravý životný štýl a ďalšie stavy ako jed transplantácie orgánov, užívanie imunosupresív (napr. Prednison, Medrol a podobné lieky zo skupín kortikosteroidov), transplantácia kostnej drene, HIV / AIDS, ochorenie pečene alebo obličiek. Zdravie našich pečene ovplyvňuje tiež nadužívaniu iných liekov, hlavne antibiotík. Zavolajte vášmu lekárovi a spýtajte sa, ako najlepšie podporiť imunitu. Samozrejme je aj veľa doplnkov stravy, ktoré možno odporučiť - vitamín D3, vitamín C, vitamín B12, zinok, magnézium, ženšen pravý, echinacea či vilcacora.

Zhrnutie, ako sa najlepšie chrániť proti koronavírusy:

  • Dodržujte vyhlásená opatrenia vlády!
  • Noste rúška či ešte lepšie respirátory všade tam, kde sú ďalší ľudia a nezabudnite ich pravidelne meniť
  • Vyhýbajte sa zhromaždenie
  • Vyvarujte sa tesného kontaktu (menej ako 2 m) s ostatnými. Vyhnite sa každému, kto je chorý
  • Umývajte si často ruky mydlom a vodou často a používajte dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu (aspoň 60% alkoholu)
  • Pri kašli alebo kýchaní si zakryte ústa a nos
  • Nedotýkajte sa očí, nosa a úst
  • Ak ste chorí, nepoužívajte spoločné riad, poháre, uteráky, posteľná bielizeň a ďalšie predmety pre domácnosť
  • Denne čistite a dezinfikujte často dotykové povrchy, ako sú kľučky, vypínače svetla, elektronika, volant atď.
  • Používajte čo najmenej verejnú dopravu, taxi a zdieľané jazdy