Tipy na darčeky, ktoré zlepšia zdravie

Vianoce sa blížia bleskovým tempom. Už máte vybrané darčeky? Ak váhate čo svojim blízkym pod stromček nadeliť, môže byť darčekový balíček plný doplnkov stravy chytrou a praktickou voľbou s pozitívnym dopadom na samotné zdravie a kondíciu. Vybrali sme pre vás naše favoritov podľa zamerania, nech vám s výberom ušetríme čas.

Tipy na darčeky pre športovcov a fitness nadšencov

Ak viete, že niekto z vašej rodiny a blízkych cvičí alebo aktívne športuje je jasné, že jeho telo vyžaduje vyššiu potrebu mnohých živín, pretože ich pri výkone veľkú časť vydáva. Téma športovej výživy je veľmi obsiahle a suplementov je veľa. Samotní začínajúcich športovci a fitness nadšenci bývajú v začiatkoch docela zmätenie nadmierou informácií, ktorá vo svete fitness fakticky panuje. Proste sme pre vás vybrali to najpreverenejší, najobľúbenejší a odskúšané, nech nemusíte načítavať kvantá informácií.

Creatine

Kreatín je tvorený z troch aminokyselín (arginín, glycín a metionín) a jedná sa o telu vlastné a prirodzenú látku, ktorá je najviac obsiahnutá vo svalstve a v srdci. Ide o jeden z najsilnejších doplnkov pre športovcov a kulturistov, ktorý je taktiež na prvom mieste v obľúbenosti. Skvelý suplement pri anaeróbnom cvičení a športovom výkone.

Beta alanin a L-Karnosin

Tento neurotransmiter a neesenciálna aminokyselina je ďalším neopomenuteľným zástupcom športovej výživy. Dôležité je vedieť, že ide o telu vlastné látku, ktorá sa tvorí v pečeni a vyskytuje sa v potravinách, ako je mäso alebo hydina. Má úzku súvislosť s ďalšou aminokyselinou zvanú histidín, s ktorou keď sa spoja, vytvoria karnozín - čo je ďalší odporúčaný športové suplement. Telo športovca beta alanín a karnozín doslova miluje a potrebuje, keď je podrobené zvýšenej záťaži, pretože sa vďaka nim tak rýchlo neunavuje.

Kofeín

Áno, svetoznámy kofeín patrí aj medzi športovú výživu. Však ide o najrozšírenejší stimulant na celom svete. Vo svete športu a kulturistiky, kde je potreba podávať ten najvyšší výkon je spolu s kreatínom považovaný za najsilnejší ergogenní látku (zvyšujúce športový výkon).

L-Citruline

A máme tu ďalšie telu vlastné látku - aminokyselinu. Použitie citrulínu aj účinky sú veľmi podobné arginínu, ale táto aminokyselina sa zdá byť k suplementácii vhodnejšie, účinnejšie a tiež má vyššiu mieru absorpcie v črevách, čo býva niektorých látok problém. Pri suplementácii citrulínu možno dosiahnuť až takmer desaťnásobné koncentrácie arginínu v plazme než pri suplementácii samotného arginínu, a to ocení každý fitnessák.

Ďalšie tipy na darčeky pre fitnessáky:

tipy na darky fitness2

Tipy na darčeky pre imunitu

Zdravú a silnú imunitu potrebujeme v tomto období všetci. Nielen, že sa s koncom roka vždy blíži aj chrípkové obdobie, stále okolo nás si ich aj koronavírus a je jasné, že na vakcínu si ešte nejaký ten mesiac počkáme. Takže ako inak odolávať všetkým bacilom, než snahou o čo najlepšie funkciu imunitného systému

 

Multivitamín a multiminerál

Praktický doplnok pre všetkých, ktorí sa nechcú starať o užívaní jednotlivých vitamínov a minerálov. Ak viete, že medzi ne patrí aj vaši blízki, bude najlepšou voľbou práve tento komplexný doplnok pre imunitu. Vitamíny a minerály samozrejme neslúži len pre zlepšenie imunity, naše telo ich potrebuje pre udržanie mnohých životne dôležitých funkcií.

Vilcacora

Že vaši blízki ešte nepoznajú peruánsku bylinu, ktoré sa prezýva mačací pazúr? Zoznámte je s Vilcacora, posvätnou rastlinou Inkov. Rastie v dažďových pralesoch Amazónie, a to až do výšky 800 metrov nad morom a má veľa priaznivých účinkov - podporuje prirodzenú obranyschopnosť nášho organizmu a pri pravidelnom užívaní napomáha normálnemu stavu kĺbov.

Acerola

Vrelo môžeme odporučiť ešte jeden rastlinný doplnok stravy z Južnej Ameriky. Acerola je slovenský názov pre malpígii, rastlinu, ktorej plody vyzerajú ako čerešne a obsahujú podľa dostupných štúdií oveľa viac vitamínu C ako väčšina iného ovocia. Napr. čerešňa obsahuje približne 10 mg vitamínu C v 100 g ovocia, u čerešní aceroly je to mnohokrát cez 1500 mg. Tak ukážte, že máte o mnoho viac fantázie a nezostanete len pri nádielky klasického vitamínu C.

 

Tipy na darčeky pre chudnutie

Chudnutie je najčastejším predsavzatím do nového roka, súhlasíte? Tak prečo vašich blízkych ešte viac nenamotivovat a uľahčiť ich cestu za vytúženú postavou. Určite bude podporu potrebovať!

Chitosan

Chitosan je doslova lapač tukov. Získava sa z tvrdej vonkajšej kostry mäkkýšov, vrátane krabov, kreviet a homárov. Je to tiež veľmi často odporúčaný doplnok pri Crohnovej chorobe spoločne s vitamínom C, o ktorého je obohatený. Ide taktiež o skvelý zdroj vlákniny.

Kyselina chlorogenová

Prírodná látka obsiahnutá predovšetkým v zrnách zelenej kávy pochádzajúci z kávovníka má naozaj výnimočné vlastnosti a svoje miesto pri všetkých typoch diét.

Glukomanán

Pod zvláštnym názvom sa skrýva pektínové polysacharid pochádzajúci z byliny poznáme pod ľudovým názvom diablov jazyk. Je to hľuznatá trvalka, ktorá rastie najmä v oblasti tropickej a subtropickej východnej Ázie. Pretože dokáže pocitovo zaplniť žalúdok, navodí pocit sýtosti a tým výrazne pomáhať pri diétach.

Ďalšie tipy na darčeky pre chudnutie:

tipy na darky hubnuti

Tipy na darčeky pre pokoj a pohodu - pretože to je o Vianociach hlavná!

Súhlasíte s nami, že? Tento rok bol náročný pre každého z nás. Užite si jeho koniec pokojní, uvoľnenie a v dobrej nálade. Môžu k tomu vám i vašim blízkym pomôcť napríklad tieto doplnky, ktoré sú skvele uvolňujícííí .... telo i myseľ! :-)

Magnézium citrát

Výborná forma horčíka, ktorá je oveľa lepšie vstrebateľná ako lacná forma oxid. Tento minerál je vôbec jedným z tých najdôležitejších pre naše telo a má veľa naozaj blahodárnych účinkov. Absolútne neplatí, že sa hodí len pri ťažkostiach s kŕčmi. Horčík prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, normálnej činnosti nervovej sústavy a svalov, ale tiež k správnej funkcii psychiky - a tá je pre dobrú náladu najdôležitejším faktorom.

Tryptofán

Tryptofán zvyšuje syntézu serotonínu - hormónu šťastia. Tejto aminokyseline sa doslova prezýva esenciálna aminokyselina dobrej nálady. Tryptofán je nevyhnutný pre správne fungovanie mnohých procesov v našom tele a kto ho najviac miluje je bezpochyby centrálna nervová sústava.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník je bezpochyby náš favorit pre dobrú náladu. Túto liečivú rastlinu nájdete aj v mnohých zmesiach bylinkárov, kde má svoje tradičné miesto, pretože ide o legendu ľudového liečiteľstva. Prispieva k duševnému zdraviu a emočné rovnováhe, ideálne je pre relaxáciu a podporu pozitívnej nálady a veľa užívateľov si ju chvália ako doplnok stravy pre spanie.

A to je z našich tipov všetko. Pomohli vám? Krásne Vianoce Vám všetkým!

tipy na darky rodina